| Ben1234 a întrebat:

Dacă nu iau 5 la simularea de la evaluarea națională si nu intri in evaluarea națională, am înțeles ca nu poți sa te duci la liceu dar te poți duce pe profesionala, este adevărat?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Simularea nu are nici o valoare propriu-zisa, nici nu esti obligat sa participi la ea daca nu vrei. Stiu ca unii profesori bat campii ca "nu intri" dar nu are nici o legatuta si nici nu este legal sa fie trecuta in catalog nota decat la cererea elevului:,, Notele obținute la simulările naționale nu se trec în catalog. Prin excepție, la solicitarea scrisă a elevului, notele obținute la simulările naționale pot fi trecute în catalog." (cap. V, art. 14, alin. 2).
Daca nu participi la evaluarea nationala o sa fi repartizat la unitatile sau scolile profesionale unde au mai ramas locuri neocupate. Pana si cei care au luat medii sub 5 la evaluarea national o sa fie repartizati inaintea celor care nu au sustinut examenul deloc.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa nu iei simularea nationala?
Ca este foarte usoara comparata cu evaluarea nationala din Iunie?
Simularile au rol sa va arate cum se procedeaza la examenul oficial, nicium nu are subiecte grele.
Pune mana serios si invata, ca-i pacat sa nu intri la liceu!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da

| J0B0MAT a răspuns:

Nu are treabă nota din simulare.Toată lumea care a terminat 8 clase, adică are toate materiile încheiate cu notă de trecere, intră în examen.Doar cine nu vrea să meargă sau nu poate nu îl dă.Dar îl va da ulterior, din ce știu eu.

Răspuns utilizator avertizat
| ZokoZEW a răspuns:

De unde ai scos bazaconiile astea? Nu contează nota de la simulare, simularea este un test neevaluat in catalog.Depinde de nota luată in evaluarea națională. Mult succes in anul asta!