| Misticforone a întrebat:

Am o intrebare:
E adevarat ca daca ai luat 4 la evaluarea nationala care urmeaza sa vina (2014) esti picat si te poti duce numai la profesionala nu la liceu?
Adica am auzit ca daca ai luat spre exemplu 9 la romana si 4 la mate e considerat picat?
Nu vreau raspunsuri de la copii care au dat evaluarea anul trecut sau acum nu-s cati ani deoarece nu mai e la fel.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Ceea ce spui tu se aplică începând cu Evaluarea Naţională 2015 - vezi linkul :
http://www.gandul.info/......5-11490588

http://www.hotnews.ro/......imum-5.htm

Toate cele bune.

| IFlorin97 a răspuns:

Mi se pare ca conteaza si mediile din clasele 5-8.

| Andreea_Elena_1997_4ufl a răspuns:

Eu sunt tot clasa a 8-a si da asa este daca la una din materii iei sub 5 te duci la profesonale. Degeaba ai la celalata 10. Nu conteaza. Nu neaparat esti considerat picat dar nu poti intra nici macar la licee cu media 3. Astea sunt noile reguli pentru anul asta. Cum si media 5-8 conteaza doar 25%. Dar asta sigur stiai. Deci daca la mate de ex ieisub 5 te duci la profesonale.