| nymenynycyundenycayerynycyodata a întrebat:

Daca o colega ar merge la liceu la clasa de pedagogie ar putea deveni psiholog sau altceva?

3 răspunsuri:
| kiv1990 a răspuns:

Nu, trebuie obligatoriu facultate de psihologie, se face doar 3 ani.
apoi dupa facultate trebuie sa fregventezi niste seminare ca sa-ti faci oficiul tau

| diaac a răspuns:

Stiu ca la un moment dat ar fi putut deveni educatoare sau invatatoare cu liceul pedagogic, dar cred ca acum e nevoie sa faca facultatea de stiintele educatiei pentru asta. Ar putea deveni orice pentru ca profilul urmat in liceu nu prea conteaza oficial, doar pentru ceea ce inveti tu si optiunile posibile la BAC. Psiholog nu poate sa devina doar cu liceul, trebuie facultate neaparat.

Răspuns utilizator avertizat