| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o să dea schița, pastelul și nuvela la examen, o să dea și textul, sau trebuie să scriu eu din ce operă știu ( gen la roman - Baltagul )?

8 răspunsuri:
| LovellyAngel a răspuns:

Degeaba te mai strofoci acum, ca vad ca nu ai habar de ce iti va da, daca ai fi facut macar 5 teste la romana ai fi stiut si programa si ce gen de exercitii.

| Dănuuuuu a răspuns (pentru LovellyAngel):

Țin să te anunț că nu am făcut doar o carte cu teste, ci două. Alte întrebări? :3

| LovellyAngel a răspuns (pentru Dănuuuuu):

Mi se pare ca tu cam mananci rahat. Un copil care ar fi facut atatea teste, ar fi stiut sa recunoasca Atributiva si Subiectiva, ca vad ca si de acest lucru ai intrebat. Si ai fi stiut ce fel de subiecte se dau, ca doar ai facut doua carti de teste. In locul tau as fi tacut din gura, cu cartile tale cu tot laughing.

| Madsss a răspuns (pentru Dănuuuuu):

Apropo, domnișoara cu sute de teste făcute. Ești atât de deșteaptă încât nu ți-ai dat seama ca romanul nu e in programa :*.

| positivity a răspuns:

Îți va da un text, iar tu, la punctul B al primului subiect trebuie să demonstrezi că acel text aparține genului x (epic (nuvelă, schiță, basm, etc) /liric (pastel)).
Deci, va trebui să scrii demonstrația acelui text dat.

| Dănuuuuu a răspuns (pentru positivity):

Deci doar la roman trebuie să scriu caracterizarea/ demonstrația din lecturi citite acasă? :3

| positivity a răspuns (pentru Dănuuuuu):

La examen nu se va da romanul, degeaba îl înveți.
Ce se va da la examen, va fi una dintre acestea: demonstrație la schița/ basm/ nuvelă/ fabulă/ pastel, descriere, mesajul operei lirice/epice, caracterizarea unui personaj.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut.Nu cred ca l va da pe toate 3 pentru ca examenul va avea 2 subiecte a orice test sau teza sau nu stiu ce.Asa ar trebui sa dea si textul dar se poate sa nu dea textul dar daca ar da asa nu ar da pastelul sau nuvela, ar da mai degraba fabula sau schita, poate fi un exercitiu gen:argumentati apartenenta unui text studiat de voi la specia fabula. de ex., dar v-a trebui sa dea text in cazul unui basm sau nuvela sau pastel.Dar la examen cred ca va da caracterizarea personajului.