| ClaudiuButi a întrebat:

Daca pe primul semestru am medii de trece la 3 materii, de exemplu media 9, pe al doilea semestru daca raman corigent la acele 3 materii raman repetent sau compenseama media de pe primul si se face media anuala fiind corigent pe al doilea. Sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic :3.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ramai corigent doar daca media anuala este sub 5, daca este 5 sau peste nu ramai corigent.
Asa fiind, daca pe primul semestru ai avut media 9, pe al doilea semestru poti avea chiar media 1 si tot vei promova, avand in vedere ca media anuala este media aritmetica a mediilor semestriale si aceasta va fi 5.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Si daca ai media 1 la o materie la care ai avut 9 pe rpimul nu rammai corigent pentru ca media anuala va fi 5.

| naomidelia04 a răspuns:

Depinde cu cat ai ramas corigent. Daca ai ramas cu trei ai nevoie de media 7 pentru a trece, daca ai ramas corigent cu 4 ai nevoie de 6 pentru a fi nota de trecere.