| anonim_4396 a întrebat:

Dacă la una din materii am media 9 pe primul semestru și iau media 1 pe al doilea semestru, trec clasa? Sau rămân corigent?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media anuala este media aritmetica a mediilor semestriale asa ca, in cazul expus, vei avea media anuala 5 si vei promova la respectiva materie.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cinstit: la asemenea intrebare, mă mir tare că ai ajuns până intr-a șasea!

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu știam sigur dacă corigențele se pun pe semestre sau pe an, n-am mai trecut prin așa ceva

| sierra1 a răspuns:

Da' ce de inteligenți p-aici!
Mă mir că nu te felicită nimeni pentru reușită. Mă rog, pentru ce-ți propui in sem II

| Meme10Meme a răspuns:

Iei nota 4.=]]

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Meme):

Ce nota 4 mă

| Meme10Meme a răspuns (pentru anonim_4396):

=]]

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut.
Calculul pentru aflarea mediei e simpla:
Nota 9 (sem 1) + Nota 1 (sem 2) = 10, care impartit la 2 (numarul de semestre) = 5, deci nu ramai corigent.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Ai fix media 5, deci treci clasa. Dar cum sa iei 1 ca si medie pe semestru? Ar insemna sa copiezi (si sa mai fii si prins) la fiecare test... Ce materie e?

| Cosmin483 a răspuns:

De prof ti-ar da ție media 9 dacă nu știi sa faci o medie aritmetică?

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin483):

Nu știam sigur dacă corigențele se pun pe semestre sau pe an

| Radu2814 a răspuns:

Treci clasa deoarece ai medie de trecere.