| brokxy a întrebat:

Daca ramai corigent la o materie in primul semestru din clasa a 12-a, mai poti intra la bac? Multumesc.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Corigent ramai doar daca media anuala la o materie este sub 5, asa ca trebuie ca pe sem.II media obtinuta sa fie in asa fel ca impreuna cu media sem.I sa dea media anuala de cel putin 5.

| romeo78 a răspuns:

Da, poți intra la bacalaureat, chiar corigentă pe an. Vei da în toamnă, doar după ce iei corigența.
Dar, nu asta ar trebui să te preocupe! Unde este orgoliul și mândria ta? Ar trebui să pui burta pe carte ca să nu fi rușinea clasei că în vară, când colegii dau bacalaureatul, tu te pregătești pentru corigență! Ar trebui să lăsați puțin deoparte măcar pe ultima sută de metri distracția, nopțile nedormite și să învățați ca în vară să fiți în rând cu colegii!
Vă învață, un fost elev corigent pe trimestrul întâi al clasei a 8-a, care s-a trezit cu colegii că au început să râdă de el și am pus burta pe carte, încât am reușit să iau și admiterea din prima, cu o medie onorabilă.

| Violleta2022 a răspuns:

Adica- daca ai media 4 pe semestrul 1, ai nevoie de media 6 pe semestrul 2, ca sa nu ramai corijent si sa ratezi BAC-ul.

| AC4S4 a răspuns:

Daca media anuala este 5, nu esti corigent, vei intra in bac. Deci, conteaza ce medie vei avea in semestrul doi.

| Crackman a răspuns:

L final iti trebuie media 5.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă treci pe sem.2, da

| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns:

Da, poti intra! Nu lua in seama ca am 12 ani(stiu de la un prieten care avea o verisoara care a patit asta)