| Mateidece a întrebat:

Daca ramai pe ambele semestre corigent cu nota 3 cat trebuie sa iei la examenul de corigenta ca sa treci? Clasa ix

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIE să iei MINIM 5!

"Art. 215 – (1) Elevul corigent este declarat promovat la disciplina/modulul de examen, dacă obține cel puțin calificativul „Suficient"/media 5, 00.
(2) Sunt declarați promovați anual elevii care obțin, la fiecare disciplină/modul la care susțin examenul de corigență, cel puțin calificativul „Suficient"/media 5, 00.
(3) Media obținută la examenul de corigență, la cel de încheiere a situației școlare pentru elevii amânați pentru un an și la examenul de diferență care echivalează o disciplină studiată timp de un an școlar constituie media anuală a disciplinei respective și intră în calculul mediei generale anuale.
(4) La examenul de încheiere a situației școlare pentru elevii amânați pe semestrul al doilea sau la examenul de diferență care echivalează o disciplină numai pe intervalul unui semestru, media obținută constituie media semestrială a elevului la disciplina respectivă." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Daca inveti catusi de putin, te trec profii de corigenta.Cei care nu se prezinta la corigenta de obicei nu il iau.

| RespiraSiInspira a răspuns:

Examenul de corigenta e o tampenie.Ii trece pe toti...