| tonyc7 a întrebat:

Daca se poate prabusi oricand in cazul vreunei defectiuni bruste (iar sansele de supravietuire sunt aproape 0 in acest caz) in timp ce la un accident de autocar sau de tren sansele de supravietuire sunt foarte mari (cam de 80-90%), atunci de ce se mai spune ca avionul e cel mai sigur mijloc de transport?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Câte avioane care se prăbușesc auzi zilnic? Cam 2-3 pe an în toată lumea?
Că accidente auto mortale sunt zilnic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Accidentele de avion sunt rare.

| tonyc7 explică (pentru sadrian46):

Dar totusi exista, se pot intampla oricand. Deci orice avion e o posibila capcana mortala.

| sadrian46 a răspuns (pentru tonyc7):

Da. Din această cauză unii nu urcă avion. Dar ce faci? Mergi cu vaporul în China 2 săptămâni? Și vapoarele se scufundă.

| tonyc7 explică (pentru sadrian46):

Nu mai suntem pe vremea Titanicului. Vapoarele de ultima tehnologie din ziua de azi cu siguranta ar trebui sa fie prevazute si cu mijloace sigure de salvare. Exista barci, veste de salvare pentru toata lumea + vitalul SOS, de la care vine un raspuns cat mai prompt.
Insa, daca pici cu avionul din cer, cum te mai salvezi?
Deci mai bine un timp indelungat de parcurs decat un transport aerian mai scurt, insa supus unui asemenea risc!

| Roger645 a răspuns (pentru tonyc7):

A existat o persoana cazuta de 5000m din avion fara parasuta care chiar a putut merge schiop, dupa cadere.

| relian a răspuns (pentru tonyc7):

Nu se poate intampla asa cum crezi tu,acel avion,banui ca la avioane ai facut referire laughing in intrebarea ai omis sa spui despre ce anume este vorba.
Deci un avion daca are o defectiune,nu cade ala ca bolovanu,ala planeaza,poata sa aterizeze si pe apa.
Sa zici ca este capcana trebuie sa explodeze in aer,atunci da nu prea mai sunt sanse,dar asa ceva nu se intampla.
Daca explodeaza un avoion,asa poate exploda si o masina,tot benzina are,la avion daca e ceva sa ia foc, aia rapid si da drumu la combustibil, il arunca, apoi poate plana.
Sau daca te doboara vreo racheta asa cum s-a intamplat pe la aia cu razboiul, ala e deja razboi.
Cauta si vezi cas mai multi care mor in accidente de masina.Bin e ca si numarul de oameni este mai mare la masini.
La masini mor mai multi pentru ca orice tantalau poate conduce o masina,si unu beat,da peste tine te-a facut terci,pe cand la avioane,pilotii is controlati inainte de zbor, sufla in fiole, de droguri si etc, nu-s lasati sa piloteze daca se simt rau, sau is obositi ca nau dormit si asa mai departe.
Deci esti mult mai sigur intr-un avion, comparativ cu o masina.O masina o inspectezi anual sau la 2 ani, pe cand un avion este inspectat la fiecare cursa, verificat in amanunt.

Cam asa se intampla la avioane, asta daca nu stiai.

| sadrian46 a răspuns (pentru tonyc7):

Ai auzit de firma Lloyds? Ea asigură vapoare. De ce oare? Nici un vapor nu iese pe mare neasigurat. Caută în statistici. Cam 100 de vapoare mari pe an, fără a mai pune la socoteală iahturi și bărci.
Ești mai în siguranță în avion decât în auto pe șosea. Așa spun statisticile.

| Catalinjik a răspuns:

Pentru ca șansele ca un avion sa se prăbușească sunt mult mai mici decât ca un tren sau autovehicul sa facă un accident

| tonyc7 explică (pentru Catalinjik):

Si totusi, dintr-un tren sau autocar mai poti scapa, ca esti pe pamant, insa daca pici de la o inaltime de cativa km in chestia aia de cateva tone, aleluia!