| xDicsii a întrebat:

Daca si profesorii sunt confuzi de raspunsul cu propozitia aia de la evaluare, http://www.gandul.info/......r-9779807, profa o zis ca e si predicativa si subiectiva, de ce ne mai chinuie astia, ne pune niste intrebari la care nici profesorii nu pot raspunde corect.Si pana la urma propozitia e subiectiva:(((din barem) Voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am pus predicativa, dar in barem scrie subiectiva. Whateva, si-au batut joc de noi. Sa fie sanatosi. 6 puncte, ne-au rezolvat!

| GoBackInFuture a răspuns:

Mi s-a parut o abureala totala si o nesimtire cat cuprinde! Daca nici macar profesorii se certau pe tema acestei probleme, cum naiba vor ca noi sa stim? Cei care au pus varianta c) cred ca 75% au pus-o la nimereala, nici macar nu isi pot justifica raspunsul. Examen de tot rahatul, dar ce sa-i faci, traim in Romania. Acum doar vreau sa imi explice cineva cum au inteles ei acel exercitiu! Pentru ca sunt doua cazuri : 1) se putea interpreta asa : "Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza" si in cazul asta e predicativa toata ziua! si cazul 2) in care avem urmatoarea interpretare : ai putea spune ca nu ai subiect in cea de-a doua si sa zici ca subiectul il constituie intreaga prima propozitie. Si pe langa toate astea mi se pare o tampenie sa da-i 6 puncte doar pentru o fraza. Macar daca ar fi fost vreo 3 acolo, nu stiai una, dar pe celelalte poate le nimereai. Ministerul rahatului, rusine!

| Flame_George_1993 a răspuns:

Era subiectiva deoarece
Ceea Ce introduce o subiectiva

| Flame_George_1993 a răspuns:

Era subiectiva
deoarece
"Ceea Ce "Introduce o subiectiva

| Flame_George_1993 a răspuns:

Propozitia este subiectiva
Deoarece "Ceea Ce"Introduce o subiectiva