| coMpLeT a întrebat:

Ieri la evaluarea nationala de la romana voi ce ati pus la exercitiul 3 de la subiectul 2? Ca eu am pus b si anume predicativa dar in barem scrie ca raspunsul corect e c adica subiectiva si nu inteleg de unde. Eu la scoala am invatat ca subiectiva trebuie s aaiba in propozitia principala verbul a trebui sua este bine, este rau, sau se zice, se spune si alte din astea iar in propozitia "Ceea ce ma jeneeaza este dificultatea rasfoirii" eu nu vad nimic din ce am zis mai sus. Era acolo verbul copulativ "este" asa ca am pus predicativa. Voi cum ati facut si ce parere aveti ca din cate am inteles s-a izbucnit un scandal mare dina sta, ca cica unii profesori zic ca e subiectiva, ba chiar am auzit ca a dat si la stiri, decirolling on the floor)

5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Am pus subiectivahappy

| Mihai212 a răspuns:

Eu am zis ca e subiectiva. Prin contragere "Jena este dificultatea...Asa am judecat-o eu

| DAAAAAAAAAA a răspuns:

Http://www.petitieonline.com/......unie_2012/ poti vota si tu :) ca ai tus predicativa :) exact ca mine

| coMpLeT explică:

Stati fratilor ca eu nu mai inteleg nimic. Cum masa e aia subiectiva? Eu nu zic ca nu e, doar explicati-mi si mie asa mai "babeste"ca sa inteleg si eu ceva.

| SerenaVDW a răspuns:

Da si se anunta azi la ora 16 la tv..anunta ministrul decizia finala.
corect era SB.