| NoName86l68 a întrebat:

Daca un copil de 15 ani in clasa a 9a in Romania merge cu părinții in Germania cum se va proceda cu scoala? Si in ce clasa va ajunge copilul?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Va face cursuri de lb germana /1-2 ani), dupa care va putea da examenele de echivalare.

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Depinde in ce clasa e adolescentul acum, ca e cam mare ca sa fie copil.

| Wr3nch a răspuns:

Da, sunt orb am vazut dupa ca e a noua:)) Aici e ceva de baza

https://www.howtogermany.com/pages/germanschools.html

Bula
| Bula a răspuns:

In oricare tara, prima data trebuie dat examen din limba oficiala, dupa care examinare la materiile principale.
Abia dupa aceste examinari de evaluare se stabileste in ce clasa va fi admis elevul.

| laSoledad a răspuns (pentru Wr3nch):

A zis in intrebare ca in clasa a 9-a.

| NoName86l68 explică (pentru Bula):

Adolescentul neștiind limba germană!

| valentinsdq a răspuns:

Posibil de cunostintele pe care le ai. Posibil sa ramana tot in clasa a 9a sau sa il dea in a 8a.

| valentinsdq a răspuns:

Depinde de cunostintele pe care le are. Posibil sa ramana tot in clasa a 9a sau sa il treaca la o clasa inferioara.