| Elena_Andreea_2000_2M9y a întrebat:

Hei, am cumparat 2 bilete de avion pentru un copil de 14 ani si bunic iar bunicul are probleme de sanatate si nu mai poate veni. cum pot proceda sa plece copilul din Germania sa ajunga in Romania.
Dau funda

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă are 14 ani, majoritatea companiilor aeriene acceptă la bord minori peste 14 ani neînsoțiți. Sau oferă serviciul de însoțire cu personalul de bord.
Citește pe site-ul companiei detalii.

| LadyDee89 a răspuns:

Daca nu il accepta singur si sa ii ofere personal de pe avion, poate merge cu el o alta persoana! daca nu e ruda ii trebuie totusi procura si cazierul

| alessia5158 a răspuns (pentru LadyDee89):

Gresesti!---insotitorul unui cetatean roman minor care intra in Romania nu are nevoie nici de "procura"(cum o denumesti tu!), nici de cazierul sau judiciar.

| LadyDee89 a răspuns (pentru alessia5158):

E valabil pentru iesirea din Ro, ma gandeam ca e la fel cu iesirea unui minor insotit de cineva care nu e ruda, din De

| alessia5158 a răspuns (pentru LadyDee89):

Nicio tara nu conditioneaza intrarea propriilor cetateni in interiorul granitelor ei ---e bine sa stii de acum inainte!

| LadyDee89 a răspuns (pentru alessia5158):

Iti multumesc pentru raspunsurile arogante