| mateia320 a întrebat:

Buna! Locuiesc in Germania si as vrea sa ma intorc in Romania. Faza este ca eu am plecat din Romania dupa ce am terminat clasa a 7 a si nu am examenul de clasa a 8 a, nici macar nu am facut clasa a 8 a in Romania. Daca vin inapoi in Romania trebuie sa fac clasa a 8 a sa dau examenul? sau la ce scoala pot merge?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, vei merge direct la scoala, clasa a VIII-a.
Poti merge la scoala care se afla langa casa voastra, sau unde vei locuii cand te intorci in tara.

Stai un pic ca nu-i clar!
Ai facut mai multi ani inGermania?
Daca da, atunci ai nevoei de foaia matricola cu toate notele obtinute in anii facuti in Germania, document cu care et poti inscrie la un liceu din tara, asa cum iti permite ultima medie de pe foia matricola din Germania.

| mateia320 explică (pentru Violleta2022):

Pai la anul intru clasa a 10 a in Germania. Merg in clasa a 10 a si in Romania daca ma intorc? Ai idee?

| Violleta2022 a răspuns (pentru mateia320):

Ce treaba are "la anul"?
Tu la anul vrei sa te intorci in Romania?
Depinde de ultimul an scolar incheiat in Germania si foia matricola care o aduci de la scoala din Germania.