| Numescovici4 a întrebat:

Daca un elev are media la o materie pe semestru intai 6 iar pe al doilea 4 ramane corigent?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ramane corigent, va avea media anuala 5.

mira
| mira a răspuns:

Da,nu ramai corigent.

| valeeExpress a răspuns:

Nu, nu ramane. Va avea media anuala 5.

| Jipa95 a răspuns:

Cat fac 6+4? Felicitari, esti promovat!
Bft! happy

| ZiZan a răspuns:

Ramane corigent doar pe un semestru si atat, dar media anula este 5 si nu, nu ramane.

| YoannaYoanne22 a răspuns:

Nu,nu ramane corigent.
Pentru a ramane corigent ar trebui sa aiba media anuala mai mica decat 5.

Media anuala reprezinta media aritmetica a mediilor semestriale ale materiei respective in cazul de fata:
(4+6) / 2 =10/2=5

Deci media anuala la materia respective este 5.Deci elevul promoveaza.

Daca nu ai inteles ceva ma poti intreba.