| RyAngel a întrebat:

Dati-mi exemple de incalcare a dreptului copilului la libera exprimare cu consecinte asupra copilului. Am nevoie pentru olimpiada de civica.

1 răspuns:
| Eku a răspuns:

Incalcari ale art. 23, alineatul 2 din Legea nr. 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului ar fi:

- interzicerea accesului la surse esentiale de informatii sau prohibitia informatiei fata de copil prin ascunderea drepturilor si libertatilor sale

- refuzul si excluziunea informatiilor fundamentale si principiale generale fata de copil