| xForSpeedx a întrebat:

Dati-mi si mie definitia la superlativ absolut, la limba romana, si daca se poate si niste exemple.
Multumesc.
Funda!

Răspuns Câştigător
| marina28 a răspuns:

Extrem de frumoasa, incredibil de sincera astea sunt niste exemple. Superlativ absolut inseamna maxim. Mai mult de atat nu se poate.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Superlativul absolut exprima, fara comparatie, gradul cel mai inalt sau cel mai scazut al unui obiect. Se construieste cu adverbele foarte tare sau prin alte mijloace mai expresive:

* adverbele si locutiunile adverbiale legate de adjectiv prin prepozitia de:
grozav, neinchipuit, extraordinar, nemaipo­menit, din cale afara, extrem de;

* prin repetarea adjectivului:
o gradina frumoasa, frumoasa;

* prin lungirea si repetarea unei vocale sau a unei consoane :
bunna, maare, gallben, rrau;

* diferite expresii in care adjectivul este insotit de un substantiv ce-i da valoare de superlativ absolut:
suparat foc, rea de mama focului etc.

Observatii

Nu au grade de comparatie :
A. adjectivele care exprima insusiri ce nu pot fi comparate: gigantic, urias, colosal, complet, intreg, unic, principal, perfect, egal, vesnic.

B. adjectivele care in limba latina reprezinta forme ale comparativului sau superlativului: exterior, interior, minim, maxim, posterior, anterior, minor, major, superior, inferior, suprem etc.