| Karizma a întrebat:

Dati-mi si mie niste probleme de fizica pentru clasa a 6-a (am ajuns la viteza medie) sa nu fie foarte grele da nici foarte usoare ok? funda pentru cel care imi scrie 20 sau 15

Răspuns Câştigător
| 358ili a răspuns:

. Eşti pe câmp şi la un moment dat observi că pe cer au apărut nori care prevestesc o furtună. Distanţa până la marginea satului este de 3 km. Ştii că, alergând, viteza ta este de aproximativ 3 m/s. Începe să tune şi vezi în depărtare fulgerele. Folosind ceasul de la mână constaţi că între momentul fulgerului şi cel al perceperii tunetului, intervalul de timp este t= 10 s.
a. Calculează distanţa faţă de tine la care s-a produs fulgerul.
b. Ştiind că norii sunt la altitudinea de aproximativ 1000 m şi că vântul bate spre sat cu viteza de 36 km/h estimează dacă ajungi acasă înainte ca norii să fie exact deasupra ta

2. Dintre expresiile de mai jos, subliniaţi pe cele care denumesc fenomen fizic: tunet, plumb topit, fierbere, puşcă, împuşcătură, inundaţie, alunecare, înserare, ninsoare, viscol, ecou, cădere.

3. Un prieten îţi dă textul următor pe care l-a primit de la un extraterestru. Textul conţine câteva cuvinte pe care numai tu poţi să le traduci. Iată textul:
„ Am plecat de pe planeta XWY cu fuhybzuitas de 200000 de martas/argas. Am parcurs 8000000000 de martas si astfel am măsurat timpul total de zbor care a fost de 40000 de argas. Când am coborât pe planeta voastră, era ceea ce voi numiţi primăvară, era soare şi pe jos era apă amestecată cu zăpadă, valix-ul meu indica 35 vecsi. Mi-era foame, aşa că am cumpărat o sticlă cu 1 mantas de apă care era de două ori mai uşoară decât pe planeta mea…"
Te rugăm să ne spui:
i. Ce mărime fizică desemnează fuhybzuitas
ii. Cu ce unităţi de măsură din SI sunt echivalente martas, argas, vecsi, mantas
iii. Ce măsoară valix-ul
Ştiind că pe planeta XWY o zi durează de două ori cât una pe pământ, găseşte relaţia între unităţile de măsură ale extraterestrului şi cele din SI.

4. Două corpuri având mase diferite, au greutăţile egale. În ce situaţie este posibil acest lucru?

5. Două automobile pleacă simultan unul spre celălalt din două localităţi situate la distanţa de 90km
una de alta, cu viteza v1=20m/s şi respectiv v2=90km/h constante. Să se afle:
a) După cât timp se vor întâlni?
b) La ce distanţă faţă de prima localitate se întâlnesc?

6. Într-un vas se amestecă 5 cm3 de alcool cu 5 cm3 de apă. În alt vas se amestecă 5g de alcool, (ρalcool=800kg/m 3) cu 5g de apă (ρapă=1000kg/m3). În care din cele două vase amestecul are densitate mai mare?

7. La un concurs de alergări participă o broască, o lăcustă şi un purice. Broasca execută un salt într-o secundă, lăcusta două salturi pe secundă, iar puricele trei salturi pe secundă. Saltul broaştei măsoară 90 cm, al lăcustei 60 cm, iar al puricelui 50 cm iar pista măsoară 9 m. Care va fi ordinea sosirii concurenţilor?

8. Ai la dispoziţie un corp cu densitatea de 500 Kg/m3 de forma unui cub cu latura de 10 cm, şi agăţat de un suport, un resort ideal (fără masă) cu constanta elastică k = 500 N/m şi lungimea initiala de 10 cm. Calculează :
1. Masa şi respectiv greutatea corpului.
2. Agăţi corpul de capătul liber al resortului. Calculează lungimea finala a resortului în. Eşti pe câmp şi la un moment dat observi că pe cer au apărut nori care prevestesc o furtună. Distanţa până la marginea satului este de 3 km. Ştii că, alergând, viteza ta este de aproximativ 3 m/s. Începe să tune şi vezi în depărtare fulgerele. Folosind ceasul de la mână constaţi că între momentul fulgerului şi cel al perceperii tunetului, intervalul de timp este t= 10 s.
a. Calculează distanţa faţă de tine la care s-a produs fulgerul.
b. Ştiind că norii sunt la altitudinea de aproximativ 1000 m şi că vântul bate spre sat cu viteza de 36 km/h estimează dacă ajungi acasă înainte ca norii să fie exact deasupra ta

2. Dintre expresiile de mai jos, subliniaţi pe cele care denumesc fenomen fizic: tunet, plumb topit, fierbere, puşcă, împuşcătură, inundaţie, alunecare, înserare, ninsoare, viscol, ecou, cădere.

3. Un prieten îţi dă textul următor pe care l-a primit de la un extraterestru. Textul conţine câteva cuvinte pe care numai tu poţi să le traduci. Iată textul:
„ Am plecat de pe planeta XWY cu fuhybzuitas de 200000 de martas/argas. Am parcurs 8000000000 de martas si astfel am măsurat timpul total de zbor care a fost de 40000 de argas. Când am coborât pe planeta voastră, era ceea ce voi numiţi primăvară, era soare şi pe jos era apă amestecată cu zăpadă, valix-ul meu indica 35 vecsi. Mi-era foame, aşa că am cumpărat o sticlă cu 1 mantas de apă care era de două ori mai uşoară decât pe planeta mea…"
Te rugăm să ne spui:
i. Ce mărime fizică desemnează fuhybzuitas
ii. Cu ce unităţi de măsură din SI sunt echivalente martas, argas, vecsi, mantas
iii. Ce măsoară valix-ul
Ştiind că pe planeta XWY o zi durează de două ori cât una pe pământ, găseşte relaţia între unităţile de măsură ale extraterestrului şi cele din SI.

4. Două corpuri având mase diferite, au greutăţile egale. În ce situaţie este posibil acest lucru?

5. Două automobile pleacă simultan unul spre celălalt din două localităţi situate la distanţa de 90km
una de alta, cu viteza v1=20m/s şi respectiv v2=90km/h constante. Să se afle:
a) După cât timp se vor întâlni?
b) La ce distanţă faţă de prima localitate se întâlnesc?

6. Într-un vas se amestecă 5 cm3 de alcool cu 5 cm3 de apă. În alt vas se amestecă 5g de alcool, (ρalcool=800kg/m 3) cu 5g de apă (ρapă=1000kg/m3). În care din cele două vase amestecul are densitate mai mare?

7. La un concurs de alergări participă o broască, o lăcustă şi un purice. Broasca execută un salt într-o secundă, lăcusta două salturi pe secundă, iar puricele trei salturi pe secundă. Saltul broaştei măsoară 90 cm, al lăcustei 60 cm, iar al puricelui 50 cm iar pista măsoară 9 m. Care va fi ordinea sosirii concurenţilor?

8. Ai la dispoziţie un corp cu densitatea de 500 Kg/m3 de forma unui cub cu latura de 10 cm, şi agăţat de un suport, un resort ideal (fără masă) cu constanta elastică k = 500 N/m şi lungimea initiala de 10 cm. Calculează :
1. Masa şi respectiv greutatea corpului.
2. Agăţi corpul de capătul liber al resortului. Calculează lungimea finala a resortului în acest caz.
3.Un automobil se deplaseaza cu viteza cinstanta de 40 km/h. Dupa parcurgerea a 1000 m, in fata apare o minge. Soferul franeaza pe o distanta de 16 m si opreste automobilul. Dupa un timp, automobilul porneste din reapus si, din momentul in care acul vitezometrului indica 40 km/h, isi pastreaza viteza constanta. Cand a fost miscarea uniforma si cand a fost variata?
4.

2 răspunsuri:
| Pop_Raul_Bogdan_1993 a răspuns:

Leo luat dipa net!

| Pop_Raul_Bogdan_1993 a răspuns (pentru 358ili):

Leai luat de pe net! si el putea s-o faca!