| GulDan a întrebat:

Dati-mi si mie siteuri de cultura generala unde sa pot invata multe dar si sa ma ajute pentru la scoala si liceu. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| sabinabujor2 a răspuns:

Didactic.ro este un site care pe mine m-a ajutat foarte mult.
1. Open Culture

Site-ul este o adevarată "comoară" pentru că aici puteţi găsi cursuri online gratuite, cărţi audio sau eBook-uri, filme gratuite şi alte materiale educaţionale. Doar timp să aveţi, pentru că materiale interesante şi pe gustul vostru cu siguranţă veţi găsi.
2. Ted-ed

Lecţiile sunt filmate şi veţi avea ocazia să aflaţi multe lucruri interesante de la oameni specializaţi. Lecţiile se bazează foarte mult pe efectul vizual şi, în plus, dacă vreţi, primiţi şi teme pentru acasă.
3. Zooniverse

Este un site dedicat celor pasionaţi de ştiinţă, în primul rând. Dacă vă regăsiţi într-un personaj din The Big Bang Theory, atunci Zooniverse este pentru voi. Vă oferă oportunitatea să participaţi la proiecte de stiinţă muncind chiar de la calculatorul vostru de acasă.
4. How Stuff Works

De aici veţi învăţa multe despre lucrurile care vă înconjoară, fie că vorbim de lucruri practice sau doar pentru placerea voastră. În cazul în care aveţi o urgenţă casnică aici veţi afla cum să o rezolvaţi.

Dar site-ul meu preferat e CONQUIZTADOR, care este de fapt un joc pentru cei de la gimnaziu si liceu cu intrebari despre stiinta, istorie, limbi straine, geografie si multe altele.Partea cea mai faina este ca le combina pe toate astea intr-un mod mult mai distractiv.Crede-ma,nu este genul tipic de joc de cultura generala, e mult mai amuzant si captivant.

1 răspuns:
| aurora23 a răspuns:

Www.match-pdr.ro
Sunt lecti de matematica care si explica clar si pe intelesul tuturor iti da si exemple sper sa te ajute la matematica in caz ca nu ai inteles ceva.Sit-ul poate suna in engleza, dar sunt lectile in romana