| GulDan a întrebat:

Dati-mi si mie un site de unde sa trag un curs bun la spaniola sa invat calumea nu dupa site-uri...Multumesc!

5 răspunsuri:
| pastru009 a răspuns:

Intai invata romana si dupa spaniola.
"calumea"==> ca lumea.
Si invata sa vorbesti corect si concret:
"sa trag"=sa descarc; "calumea"=serios, pe rupte etc.

| GulDan explică (pentru pastru009):

Ce rost are? romana nu foloseste la nimic vreau sa invat o limba internationala cum ar fi engleza.

| pastru009 a răspuns (pentru GulDan):

Domnule! Daca vrei sa stii engleza iti trebuie romana. Poate te trezesti cu un cuvant pe care il stii in engleza(cum se scrie sau cum se pronunta) dar nu stii ce inseamna(in mintea ta se traduce automat cuvantul atata timp cat il stii).Te trezesti ca iti vorbeste unu' in engleza, tu ai mai auzit cuvintele(esti familiarizat cu ele) si nu stii ce inseamna in romana(caci cum altfel ai putea raspunde acelui om daca nici macar nu stii ce te-a inrebat?).
Imi cer scuze pentru meajul anterior adresat tie.Eram nervos si poate ca te-am insultat putin.Scuze! Dar prima propozitie este adevarata("Intai invata romana si dupa spaniola" sau ce limba oi vrea tu. laughing
Dar iti trebuie limba natala, indiferent de ea(daca-i greaca, daca-i araba, chineza, spaniola etc. nu conteaza).
Si 1.intai apuca-te de engleza, nu spaniola(dar e decizia ta).
Engleza este mult mai putin incarcata din punct de vedere gramatical si al vocabularului.
O zi buna, domnu'!

| GulDan explică (pentru pastru009):

Ok nu-i nimic si oricum si eu m-am grabit cand am scris happy...da pai si engleza o invat de ceva timphappy dar imi place si spaniola big grin oricum cu engleza stau mult mai bine.

| pastru009 a răspuns (pentru GulDan):

winking