| NicoNicolletta a întrebat:

Dati-mi si mie va rog mult, repede curiozitati despre Muntii Carpati (pe zona Romaniei).
Va rog mult!

Răspuns Câştigător
| AndraRox a răspuns:

Uite cateva informatii si o rubrica "Stiati ca!?"... nu stiu daca e ceea ce cauti dar sper sa te ajute.
*Denumirea muntilor Carpati vine de la denumirea unui trib de daci din Moldova care se numeau carpi in traducere ar insemna pietre.
* Muntii Carpati din tara noastra fac parte dintr-un lant muntos ce are o lungime de peste 1 500km. Acesta se numeste tot Carpati si se intind pe teritoriul a opt tari:Austria,Cehia,Slovacia, Polonia, Ungaria, Ucraina, Romania si Serbia.
*Cel mai inalt varf din tot lantul carpatic se gaseste in Slovacia si are o altitudine de
2 655m (cu o suta de metri mai mult decat varful Moldoveanu ).El se numeste Gerlachovsky
*Din lantul carpatic izvorasc mai multe rauri mari cum sunt:Nistrul,Tisa, Prutul, Siretul,
Muresul, Oltul s.a.
*In muntele Puciosul sunt niste "pesteri ucigatoare"care emana sulf, folosite de localnici in tratarea reumatismului.
*Cea mai scazuta temperatura din tara noastra s-a inregistrat in 1942 in Depresiunea Brasov.Aceasta a fost de -38, 5 grade C
*In Carpati se afla forme de relief deosebite.Pe langa cele arhicunoscute din Muntii Bucegi "Sfinxul"si "Babele", mai exista si altele ca:"Mosul"cei "12 apostoli"-in muntii calimani "Creasta Cocosului"in Muntii Gutai "Tigaile"in Ciucas
*Carpatii Orientali constitue mai mult de jumatate din suprafata Carpatilor din tara noastra
*In Carpatii Romaniei sunt peste 12 000 de pesteri.76 dintre acestea au o lungime mai mare de 2km
*Cea mai adanca pestera din Romania este Pestera Izvorul Tausoarelor.Situat in Muntii Rodnei ea coboara pana la 415m sub nivelul marii
*Cea mai cunoscuta pestera din muntii nostri Pestera Ursilor este rezervatie stintifica.
* Lacul Sfanta Ana din masivul Ciomatu-Mare este singurul lac de origine vulcanica de pe teritoriul Romaniei, Lacul are forma de L
Sursa:"Asociatia media kinder

Stiati ca Muntii Carpati gazduiesc cele mai mari populatii de lupi, ursi bruni si linxi din Europa? De asemenea, pe crestele inalte ale Carpatilor traieste o subspecie a caprelor negre.
Stiati ca... cu o lungime de circa 1.500 de kilometri, Muntii Carpati reprezinta cel mai mare lant muntos din Europa?
Stiati ca aproximativ 800 de km din lungimea Muntilor Carpati se desfasoara in Romania? Totodata, Muntii Carpati acopera 2/3 din suprafata tarii noastre.

Poti gasi informatii si pe Wikipedia.

2 răspunsuri:
| dienuta1990 a răspuns:

*Denumirea muntilor Carpati vine de la denumirea unui trib de daci din Moldova care se numeau carpi in traducere ar insemna pietre.
* Muntii Carpati din tara noastra fac parte dintr-un lant muntos ce are o lungime de peste 1 500km. Acesta se numeste tot Carpati si se intind pe teritoriul a opt tari:Austria,Cehia,Slovacia, Polonia, Ungaria, Ucraina, Romania si Serbia.
*Cel mai inalt varf din tot lantul carpatic se gaseste in Slovacia si are o altitudine de
2 655m (cu o suta de metri mai mult decat varful Moldoveanu ).El se numeste Gerlachovsky
*Din lantul carpatic izvorasc mai multe rauri mari cum sunt:Nistrul,Tisa, Prutul, Siretul,
Muresul, Oltul s.a.
*In muntele Puciosul sunt niste "pesteri ucigatoare"care emana sulf, folosite de localnici in tratarea reumatismului.
*Cea mai scazuta temperatura din tara noastra s-a inregistrat in 1942 in Depresiunea Brasov.Aceasta a fost de -38, 5 grade C
*In Carpati se afla forme de relief deosebite.Pe langa cele arhicunoscute din Muntii Bucegi "Sfinxul"si "Babele", mai exista si altele ca:"Mosul"cei "12 apostoli"-in muntii calimani "Creasta Cocosului"in Muntii Gutai "Tigaile"in Ciucas
*Carpatii Orientali constitue mai mult de jumatate din suprafata Carpatilor din tara noastra
*In Carpatii Romaniei sunt peste 12 000 de pesteri.76 dintre acestea au o lungime mai mare de 2km
*Cea mai adanca pestera din Romania este Pestera Izvorul Tausoarelor.Situat in Muntii Rodnei ea coboara pana la 415m sub nivelul marii
*Cea mai cunoscuta pestera din muntii nostri Pestera Ursilor este rezervatie stintifica.
*Cea mai mare pestera din muntii Romaniei este Pestera Vantului.Ea se gaseste in Muntii Padure Craiului si are o lungime totala de 52km
* Lacul Sfanta Ana din masivul Ciomatu-Mare este singurul lac de origine vulcanica de pe teritoriul Romaniei, Lacul are forma de L.

| elysi a răspuns:

Muntii Carpati gazduiesc cele mai mari populatii de lupi, ursi bruni si linxi din Europa. (nu cred ca e neaparat pe zona Romaniei)

Sfinxul romanesc din Muntii Bucegi are aceeasi inaltime cu Sfinxul din Gizeh. Acesta e unul din argumentele celor care sustin ca Sfinxul nu este o creatie a fortelor naturii fiind sculptat de om si infatisand o zeitate din trecutul indepartat.

In Muntii Carpati se afla cel mai mic oras din tara, Baile Tusnad, cu o populatie de 1728 de locuitori la ultimul recensamant. Populatia micului oras, o importanta statiune balneoclimaterica de altfel, este in continua scadere (aproximativ 15% la referendumul din 2002 fata de cel din 1992).

Muntii Carpati detin recordul pentru cea ma scazuta temperatura inregistrata oficial in tara noastra: -38.5°C la Bod, in Depresiunea Brasovului, inregistrata la 25 ianuarie 1942.