| loveiseverything a întrebat:

Dau funda! As dori niste titluri de carti bune scrise de autori japonezi, care se pot gasi traduse in limba romana la librarii/biblioteci. Multumesc

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Editura RAO-"Strigat inabusit " http://japoneza.lls.unibuc.ro/? p=1490

| Dmonik a răspuns:

Am citit si imi place enorm cum scrie Akutagawa. La Humanitas, in colectia "Cartea de pe noptiera" a aparut in 2007 "Rashomon"(pret: 15 lei, am luat in 2009), o culegere de sase povestiri, absolut incantatoare. Stiu ca anul trecut(2010), Humanitas a mai editat ceva de el, dar nu stiu exact ce. Oricum, e tradus in Romania din perioada comunista.
Spor la citit!

| Anonima_1513 a răspuns:

Mie mi-a placut mult Memoriile unei gheise

| nobody_4657 a răspuns:

Supliciul unei adolescente si surasul pietrelor de yoshimura akira

| kTigress a răspuns:

Prima data am citit Sotia Doctorulul de Sawako Ariyoshi si crdema ca pana nu am terminat-o n-am lasat-o din mana, apoi am citit o carte tot la fel de buna, Tumultul Valurilor de Yukio Mishima
Spor la citit!