| Zago_Andrei_1991 a întrebat:

De ce a fost inlaturat Cuza in 1866?
F.f. important sa stiu

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prin ajutorul lui Napoleon al-III-lea in 1859 Cuza a fost ales domnitor in Moldova si Tara Romaneasca, insa avea la dispozitie doar 7 ani de domnie.

in 1866, trecand cei 7 ani Cuza trebuia sa renunte la cunducere insa el nu parea sa dea vreun semn ca ar face acest lucru. Asa ca liberalii si conservatorii au profitat de acest lucru si nemultumiti de regimul instituit de Cuza l au silit sa abdice. Cuza insusi a renuntat pasnic la tron, tinant cond in final de prevederile sin 1859 care spunea ca dupa 7 ani de domnie va trebui sa cedeze locul unui principe strain.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exact, da-i dracu pe Cuza, Carol I... ce sa faci cu ei cand exista Guta si Salam

| pufulescu a răspuns:

Pentru ca infiase pe cineva, un tanar locotenent parca, el neavand copii si dadea semne ca ar vrea sa infiinteze o dinastie, lucru nedorit de cei care il instalasera la conducere.