| byaanca a întrebat:

De ce apar cuvinte populare in opere poetice?

Răspuns Câştigător
| KidHug a răspuns:

Pentru ca suntem romani si e nevoie ca oamenii sa cunoasca si sa stie sa foloseasca si cuvinte "populare". Pentru ca prin folosirea lor, autorul reda "culoarea locala", specifica acelei regiuni. Pentru ca asa opera devine mai savuroasa happy.

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Că așa a scris acel autor.

| MrAngelus a răspuns:

Te referi la regionalisme? Pentru ca autorul face parte dintr-o anumita regiune si pastreaza limbajul.

| 46546546546576854653 a răspuns:

Pentru ca autorul cand pune cuvinte populare vrea sa aminteasca prin poeziile pe care le scrie o intamplare din viata lui de exemplu:Amintiri din copilarie isi aminteste nazbatiile si naprastele pe care le-a facut. Sper sa iti fie de folos!