| alexxxyyy a întrebat:

De ce avem in astfel de propozitii cu "of"-(de) respectiv "in"-(in)
si sunt traduse ca ((din))?
Mai avem in unele propozitii si (on) dar care nu este tradus ca (pe), nu am un exemplu acum pentru acesta.

This dress is the nicest 'of' the shop - Rochia asta e cea mai draguta 'din' magazin.

It's the safest district 'in' London - E cel mai sigur cartier 'din' Londra

1 răspuns:
| AndreeaLove56 a răspuns:

Aceste propoziti cu of, in etc sunt ajutatoare asa te ajute sa legi cuvintele
plz funda