| anonim_4396 a întrebat:

De ce c cat urcam mai mult in altitudine temperatura scade in loc sa creasca, pentru ca, logic, ne apropiem mai mult de soare? Care este raspunsul?

1 răspuns:
| Ciciii a răspuns:

Buna:p
pai,erul nu se încălzeşte direct de la soare. Radiaţia solară trece prin atmosferă fără să o afecteze, dar apoi atinge solul care se încălzeşte. Solul apoi transferă căldura aerului şi căldura se transmite mai departe în atmosferă.
Asta totuşi nu explică încă de ce temperatura aerului scade pe măsură ce altitudinea creşte.
Aerul e format din molecule, care au masă şi deci sunt atrase către centrul Pământului de forţa gravitaţională exercitată de acesta. Cu cât ne apropiem mai mult de centrul Pământului cu atât forţa gravitaţională creşte. Asta înseamnă că densitatea moleculelor de aer scade pe măsură ce ne depărtăm de nivelul oceanelor, 0m. Cu cât densitatea aerului e mai mare cu atât poate "reţine" mai multă căldură şi fiindcă aerul se încălzeşte "de jos în sus", temperatura lui la altitudini mai mari e mai mică.

O explicaţie diferită a aceluiaşi fenomen se bazează pe presiunea atmosferică. Pe măsură ce aerul cald urcă presiunea atmosferică scade şi e cunoscut faptul că temperatura unui gaz e direct proporţională cu presiunea acestuia (adică cu densitatea moleculelor de aer în cazul ăsta).
Sper ca te-am ajutat. Funda?