| TudorFox a întrebat:

De ce cand apas pe instalarea de la windows 7 ultimate imi da eroare ca nu este compatibil cu windowsul pe care il am acum? Am windows 7 professional n.

31 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pentru ca sa poti boota de pe stick ai nevoie ca sa faci stick-ul bootabil cu Windows 7 USB DVD Download Tool.
Aici: https://www.microsoft.com/en-us/download/windows-usb-dvd-download-tool sau aici: http://wudt.codeplex.com/ (Astepti un pic pana se incarca site-ul).
De asemeni trebuie sa setezi si in bios ca sa se booteze de pe stick. Si/sau cum ai spus, daca nu ai in bios posibilitatea aceasta trebuie sa faci un upgrade la bios care este destul de riscant.
Cel mai bine este sa it cumperi un dvd, iti scrii windows-ul pe el si rezolvi problema fara batai de cap si fara riscuri. Ia-ti 2-3 dvd (daca nu le ai acasa) ca poate gresesti vreunul la scrire si sa nu mai faci un drum pentru un dvd.

| TudorFox explică (pentru anonimg):

Cu rufus nu merge?

| anonimg a răspuns (pentru TudorFox):

Nu am încercat programul ăsta. Metoda traditionala (cu dvd) este cea recomandata pentru PC-urile mai vechi. Este mult prea riscant upgrade-ul de bios. In plus iti va rămâne si Windows-ul pe dvd; pe stick va fi poate nevoie să îl stergi vreodată.

| TudorFox explică (pentru anonimg):

Ce se poate intampla daca ii fac upgrade?

| anonimg a răspuns (pentru TudorFox):

Se poate defecta placa de baza.
Mai multe detalii aci: http://www.repartot.ro/bios.html Sunt interesante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Booteaza de pe sursa de instalare pe care o ai (DVD/USB Flash/etc... ) nu din Windows (din "My Computer") Ai ce faci tu acolo nu se cheama instalare, aia e metoda de upgrade/repair/etc...

| TudorFox explică (pentru anonim_4396):

Pai windowsul pe care il am acum asa l-am instalat, Din my computer

| TudorFox explică (pentru TudorFox):

Am bootat cu rufus, si am instalat din my computer

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Booteaza din BIOS adica... Apesi F8 (de obicei) in continuu de cand pornesti PC-ul si iti da acolo optiunile de "one time boot bypass"... (ca sa zic asa. Sa nu mai umbli in setari in BIOS, sa nu te-ncurci)

| TudorFox explică (pentru anonim_4396):

Pai mie nu imi apare stickul in bios

| anonim_4396 a răspuns (pentru TudorFox):

Daca intri din "My Computer" aia nu e instalare "curata" (cum am specificat anterior) Instalarea "curata" se face cu bootare din BIOS.

| TudorFox explică (pentru anonim_4396):

Sa incerc cu un cd daca nu imi apare stick-ul in bios?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TudorFox):

De aia ti-am zis sa apesi "F8" incontinuu cand pornesti PC-ul...
Daca nu iti apare atunci lista cu dispozitivele de boot disponibile, atunci intri in BIOS Setup (De obicei cu "Delete"/"F1"/"F2") si te duci la "Boot Options". De acolo activezi toate dispozitivele de boot relevante. Repeti treaba cu "F8" (pe care nu trebuie s-o faci decat la primul boot. Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru TudorFox):

Daca iti vine mai usor cu DVD-ul, faci cu DVD-ul... E irelevant. Si acolo tot cu "F8" o sa trebuiasca sa intri daca nu e setata deja unitatea optica fiind primul dispozitiv bootabil.

| TudorFox explică (pentru anonim_4396):

Am dat restart si am tot apasat f8, dar mi-a aparut sa repar pc-ul si din astea

| anonim_4396 a răspuns (pentru TudorFox):

Insemna ca la tine e alta tasta. Joaca-te prin BIOS Setup, ca scrie acolo totul in descrieri...

| TudorFox explică (pentru anonim_4396):

Am apasat pe toate f-urile de la 1 pana la 12 si nu e

| TudorFox explică (pentru TudorFox):

Bios setup

| TudorFox explică (pentru anonim_4396):

Aptio setup utility e bios setup?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TudorFox):

Da.

| TudorFox explică (pentru anonim_4396):

Dar nu este nici o optiune de "one time boot bypass ''

| anonim_4396 a răspuns (pentru TudorFox):

Asa i-am zis eu... ca asta face. Face "bypass" la ordinea normala de boot "doar de data asta". Dupa restart, ordinea de boot revine la cum e setat din BIOS. Apesi "F8" (asta e tasta cea mai comuna) incontinuu si iti apar dispozitivele de boot setate in BIOS. De acolo muti cursorul pe stick-ul USB bootabil si dai enter sa bootezi de pe el. Cand isi ia restart PC-ul nu ai sa intri intr-un "boot loop" de instalare, ci o sa treaca mai departe cu instalarea. Hai ca te descurci tu, nu-i asa greu.

| TudorFox explică (pentru anonim_4396):

Pai toata noaptea am umblat prin bios, peste tot si nu am reusit sa fac nimic. Nu trebuie oare sa fac update la bios?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TudorFox):

Nu. Trebuie doar sa bootezi de pe stick din BIOS... sa incepi instalarea. Nu e asa greu... Doar daca placa ta de baza e prea veche si nu suporta boot de pe Stick/USB.

| TudorFox explică (pentru anonim_4396):

Care e placa de baza?

| ovidiu123432 a răspuns:

Incearca sa il duci la cineva care stie sa il schimbe, nu e scump deloc

| TudorFox explică (pentru ovidiu123432):

Nu, ca si eu stiu, eu mi-am pus si windowsul pe care il am acum.

| TudorFox explică (pentru ovidiu123432):

Si aveam windows 8 si apoi mi-am pus windowsul pe care il am acum.

| ovidiu123432 a răspuns (pentru TudorFox):

Pai daca stii atunci de ce mai intrebi? laughing

| TudorFox explică (pentru ovidiu123432):

Pentru ca atunci cand mi-am pus windowsul pe care il am acum nu mi-a dat nicio eroare cand am dat sa instalez

| Ionuț_Petria_1994 a răspuns:

Posibil sa numai fie bun cd-ul dupa care schimbi windows-ul tongue