| king5151 a întrebat:

De ce căscăm? Ce declansează "starea" asta? Fara raspunsuri de genul ca ne e somn sau suntem obositi

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In cazul tău, e evident: de plictiseală!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deficit temporar de oxigen al creierului.

| Lioana a răspuns:

Mie mi-a venit sa casc imediat dupa ce ti-am citit intrebarea. laughing

| helpforyou a răspuns:

Căscatul este un reflex normal care ajută la ajustarea presiunii din urechi și la oxigenarea creierului. Este un semn că organismul tău are nevoie de mai mult oxigen sau de a elimina excesul de dioxid de carbon. Unele dintre cauzele cele mai comune ale căscatului sunt oboseala, mancatul sau bautul în exces, sau chiar anumite medicamente.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Pentru că ne place.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Ni se încinge creierul pe parcursul zilei de la stres, suprasolicitare, diferite actiuni și prin căscat se reglează temperatura.

| StefanFlorea a răspuns:

Căscatul practic nu are legătură cu somnul, mulți cred ca are. Căscatul e o reacție normala a corpului prin care obține mai mult oxigen. Și căscatul e contagios, la fel și rasul.