| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca sunt crestinii asa de inchistati cand e vorba de a fi de acord ca, totusi, s-ar putea ca dumnezeu sa nu existe?

Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

Din mai multe motive. Unii dintre ei cred cu ardoare in Biblie si le este frica sa nu incalce perceptul''crede si nu cerceta'', de teama unei repercusiuni divine, altii trebuie sa creada in ceva, au nevoie de o persoana atotputernica in care sa spere si sa creada ca-i apara de nenorociri (o ultima speranta). Mai sunt o alta categorie, a celor care au fost ''indoctrinati'' intr-o anumita religie... si exemplele ar putea continua. Pe scurt: daca un credincios ar fi nevoit sa accepte ca D-zeu nu exista, intreaga lui existenta si sistemul de valori dupa care se ghideaza, ar fi rasturnate. Si asta, ar fi de netolerat pentru ei!

9 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Un crestin adevarat nu ar nega niciodata existenta Lui Dumnezeu.De aceea ii consideri tu "inchistati". Oamenii sunt perfect constienti ca sunt gresiti...de unde si originea negarii Lui Dumnezeu. e mai usor sa zici ca nu exista Dumnezeu decat sa admiti ca ai nevoie de iertare.Dovezi sunt destule, dar pacat ca suntem asa "orbi", spiritual vorbind, sa vedem dincolo de aceasta "mahrama"! Nu pierzi nimic daca crezi in existenta Lui Dumnezeu, in caz contrar-ai pierdut totul! Daca nu ar exista Dumnezeu pentru crestini, atunci speranta iertarii pacatelor ar fi in van, iar Dumnezeu e in genele noastre, in creatie si peste tot si negarea lui e nenaturala. Ceea ce un om crede si proportia in care crede e de fapt ceea ce ii motiveaza viata.Noi slujim si traim dupa Voia Lui Dumnezeu pentru ca noi credem in El. Daca nu am crede in Dumnezeu, atunci motivatia noastra ar fi futila (in vant)! Crestinii sunt de acord si cu alte pareri, nu lovesc in convingerile nimanui, ci pur si simplu isi apara credinta.Nici macar Dumnezeu nu ne impune sa credem in El, sa-L iubim sau sa-L respectam. El ne-a dat libertatea sa alegem ce si un cine sa credem, cu conditia sa suportam consecintele alegerilor noastre.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Mai mult de teama!
S-ar dezechilibra emotional si nu numai, daca nu ar mai avea in ce sa creada! Totul s-ar narui, sperante, vise, ajutorul de la ceruri, raiul, viata vesnica...
Iti dai seama cata dezamagire ar fi daca Vaticanul ar publica secretele?
E clar ca asta ascunde Vaticanul!
Daca lumea ar sti cu certitudine ca nu exista dumnezeu, viata pe pamant ar avea alt curs..., ar fi haos, nimeni nu ar mai avea frica de nimeni...
Pana la urma decalogul nu a fost gandit rau, ca si ideea de dumnezeu, fara a fi ceva palpabil, tocmai ca sa lase loc de interpretari..., mai ales, din acest punct de vedere in favoarea preotilor, care vin si spun ca dumnezeu nu poate fi vazut, inteles...etc...
Personal, cred ca si fara teama de dumnezeu ne putem crea legi care sa ne permita o evolutie pe pamant, atat cat traim, sa ne respectam, sa ne intelegem intre noi, la ce ne ajuta sa ne razboim intre noi, e loc pentru toti, daca nu ne lacomim!
Personal, inca studiez fenomenul si sincer, mi-ar placea sa existe dumnezeu asa cum se crede, e frumoasa ideea unui parinte atotputernic care sa te ajute, sa te ierte daca gresesti, sa aiba un plan pentru toti, ideea e minunata, dar cine stie daca e asa?
Cu toti cautam raspunsuri...
E trist cand vad vehementa celor care, desi nu au dovezi, cred cu inversunare...
Daca s-ar dovedi ca nu exista dumnezeu, dezamagirea acestora va fi imensa!

eileen
| eileen a răspuns:

De ce sa nu crezi cand este atat de usor, cand ai atatea motive, cand il simti pe Dumnezeu peste tot si cand fara El esti mort? Nu stiu cum unii oameni il banalizeaza atat de mult pe Dumnezeu...

| cristi a răspuns:

Eu cred ca inchistati sunt cei care nu iau in calcul si varianta ca exista Dumnezeu, al nega pe Dumnezeu este foarte simplu si la indemana oricui care vrea sa isi traiasca viata cum vrea fara sa aiba nici un dumnezeu, sa crezi in Dumnezeu pe care nu il vezi este este altceva. Si daca nu ar exista Dumnezeu ce as pierde? .as pierde o viata pe acest pamant plina de toate placerile lumesti, dar daca exista Dumnezeu toti care nu cred isi vor pierde viata pentru totdeauna.

| nicoleta_5825 a răspuns:

Pentru ca sunt doua categorii diferite ce afirma lucruri diferite. Tind sa cred ca 50% dintre acestia inca au impresia ca Dumnezeu exista, Biblia standu-le marturie, iar ceilalti raman la varianta pe care le-o aduce stiinta si filozofia.De aica pornesc celelalte cpnflicte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu santem inchistati. dar Daca DUmnezeu nu exista si noi credem n-am pierdut nimic, dar daca Dumnezeu exista si noi nu credem am PIERDUT TOTUL.si uitate in jur, daca vrei sa-l cunosti.toata creatia striga slava si gloria lui.pamantul; marea; cerul.stelele.pana si noua ne-a dat in minte gandul vesniciei fiindca noi santem incununarea creatiei.am spus,, daca" fiindca era un citat nu fiindca am indoieli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, m-am lamurit, multumesc pentru raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebare stupida. Dar tu de ce crezi ca ateii sunt in numar mic?

| jamesbond a răspuns:

In principiu datorita frici ca au fost pacaliti prefera sa ignore sau sa trateze cu agresivitate subiectul neexistentei divinitatii. Crestini cu adevarat luminati vor discuta deschisi si bucurosi orice tema. Personal cred ca conteaza destul de putin daca exista sau nu Dumnezeu atata timp cat credinta adevarata nu poate fi decat benefica tuturor.