| navarre a întrebat:

Http://www.trilulilu.ro/tigrulmanu/6b4ad99fe4271a
Sunteti de acord?
Si da, este din biblie!
Si da, este vorba de Dumnezeu!
Asa credeti ca se poate manifesta Divinitatea? indiferent de timp, de spatiu, de motiv, de unde este scris!

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca citim atenti tot capitolul,vedem ca Dumnezeu si-a aratat dragostea Lui fata de ei,si le-a prezentat beneficiile ascultarii de El,sau blestemul care are sa vina asupra lor pentru ca si-au facut alti dumnezei care nu sunt adevarati. Daca vei citi cu atentie vei vedea ca Dumnezeu simte durere in inima Lui,ca El a facut totul pentru ei,iar ei l-au parasit.Dar pentru a intelege, te invit sa citesti mai mult.
,, Ei s-au stricat; netrebnicia copiilor Lui este ruşinea lor! Neam îndărătnic şi stricat!

Pe Domnul Îl răsplătiţi astfel! Popor nechibzuit şi fără înţelepciune! Nu este El oare Tatăl tău, care te-a făcut, Te-a întocmit şi ţi-a dat fiinţă?
Adu-ţi aminte de zilele din vechime, socoteşte anii, vârstă de oameni după vârstă de oameni, întreabă pe tatăl tău, şi te va învăţa, pe bătrânii tăi, şi îţi vor spune.
Când Cel Preaînalt a dat o moştenire neamurilor, când a despărţit pe copiii oamenilor, a pus hotare popoarelor, după numărul copiilor lui Israel,
căci partea Domnului este poporul Lui, Iacov este partea Lui de moştenire.

El l-a găsit într-un ţinut pustiu, într-o singurătate plină de urlete înfricoşate; l-a înconjurat, l-a îngrijit şi l-a păzit ca lumina ochiului Lui.

Ca vulturul care îşi scutură cuibul, zboară deasupra puilor, îşi întinde aripile, îi ia Şi-i poartă pe penele lui:

Aşa a călăuzit Domnul singur pe poporul Său şi nu era niciun dumnezeu străin cu El.

L-a suit pe înălţimile ţării, şi Israel a mâncat roadele câmpului, i-a dat să sugă miere din stâncă, untdelemnul care iese din stânca cea mai tare,

untul de la vaci şi laptele oilor, cu grăsimea mieilor, a berbecilor din Basan şi a ţapilor, cu grăsimea grâului, şi ai băut vinul, sângele strugurelui.

Israel s-a îngrăşat şi a azvârlit din picior; – te-ai îngrăşat, te-ai îngroşat şi te-ai lăţit! – Şi a părăsit pe Dumnezeu, Ziditorul lui, a nesocotit Stânca mântuirii lui,

L-au întărâtat la gelozie prin dumnezei străini, L-au mâniat prin urâciuni;

au adus jertfe dracilor, unor idoli care nu sunt dumnezei, unor dumnezei pe care nu-i cunoşteau, dumnezei noi, veniţi de curând, de care nu se temuseră părinţii voştri.
Ai părăsit Stânca cea care te-a născut şi ai uitat pe Dumnezeul care te-a întocmit.
Domnul a văzut lucrul acesta şi S-a mâniat, S-a supărat pe fiii şi pe fiicele Lui.

El a zis: „Îmi voi ascunde faţa de ei, şi voi vedea care le va fi sfârşitul, căci sunt un neam stricat, sunt nişte copii necredincioşi.
Mi-au întărâtat gelozia prin ceea ce nu este Dumnezeu, M-au mâniat prin idolii lor deşerţi; şi Eu îi voi întărâta la gelozie printr-un popor care nu este un popor. Îi voi mânia printr-un neam fără pricepere.
Căci focul mâniei Mele s-a aprins şi va arde până în fundul Locuinţei morţilor, va nimici pământul şi roadele lui, va arde temeliile munţilor.
Voi îngrămădi toate nenorocirile peste ei, Îmi voi arunca toate săgeţile împotriva lor.,,

| Urzi23 a răspuns:

Se pare ca esti bilbiit si repeti o intrebare naspa de 3 ori uite si un raspuns

-Sunteti de acord cu violenta pe stadioane unde sunt inregistrate mii de victime cu sute de morti?

- Sunt niste animale care se manifesta pe stadioane?

-Ii gasim in Biblie? Da pe la Apocalipsa ca se numesc singuri hooligans

-Au ei ceva comun cu Dumnezeu =Nu ca ei nu respecta cuvintul Mintuitorului ei sunt ATEI de ai tai adica Oameni FARA DUMNEZEU

Concluzie despre "navarre" :

Daca doreai sa fii obiectiv si nu un ateu programat si intors cu cheia la 24 de ore, pune-i si http://www.gsp.ro/......74993.html

Dar La atei nu mai ai ce recupera ei sunt irecuperabili hdd lor este plin de bad-uri fizice ei folosesc pe post de capete de citire/scriere flexul.Nu ai cum sa ii mai recuperezi ei au trecut de faza cu baddurile logice care mai puteu fi reparate ei sunt niste ciudati pierduti in timp si spatiu =)). Poti recupera ceva piese de la ei, pentru salvarea speciilor pe cale de disparitie, in special sunt compatibili cu primatele =))

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru navarre):

Urzi23 a raspuns cu intelepciune

-Ateul care se respecta cind nu il duce mintea sare cu jigniri =tipul de ateu negru in cerul gurii.
-Ateul care nu are argumente da fuga la Antipa la lins fosile de primate si brontozauri =ateul habotnic si irational.
-Ateul cu scaun la cap (0. 0001%) vor sa invete si intreaba sau citesc =ateul rational
Urzi23 trage concluzia cu intelepciune :

Tu faci parte din prima categorie

| Urzi23 a răspuns (pentru navarre):

Ateismul, asta mi se pare mie terifiant, refuzul de a vedea realitatea, dorinta puternica de a sluji neconditionat evolutionismului de care au auzit de la altii si a carui existenta nu poate fi sustinuta in mod logic, si, care mai apoi devine o fabulatie a mintii umane cu verigile lor lipsa. Sadic mi se pare sa te sinucinzi traind in acelasi timp ca ateu, sadic mi se pare ca evolutia ta sa sustina ca darwin in care crezi este om de stiinta si care ti-a dat libertate dar paradoxal, sa fii inlantuit in dogme evolutioniste de tot felul. De-a dreptul dezgustator, injositor, la limita minima a conditiei umane mi se pare sa ajungi sa te calci in picioare cu semenii tai, sa ajungi la spital, sa atingi, sa saruti si sa te rogi la fosilele de la Antipa si, adevarata tragediei este ca unii fac aceste lucruri in numele cunoasterii, din punctul meu de vedere toti cei care adopta un astfel de comportament sunt niste taratoare, niste inapti depasitii de ceea ce inseamna viata, conditie umana, arata disperarea si neputinta lor, dar in acelasi timp si macabrul din ei: se calca in picioare pentru a linge fosile din dragoste de Stiinta.Se duc cu ciinele in parc si il prezinta ca fiind bunicul rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns:

Bineînțeles, că tu habar nu ai ce ai postat, copy/paste și gata, ai rezolvat ecuația.
1. Orice armată de pe acest pământ, când vine de la război, cântă despre cel învins. Deci; Deuteronom 32:42, este o cântare a lui Moise.
2. Ezechiel 1:26; Este subliniat următoarea frază din verset: " UN CHIP DE OM ". În primul rând nu a scos în evidență ce trebuia, dar te ajut eu să înțelegi. Trebuia subliniat așa: " CA UN CHIP DE OM ", deja sau schimbat radical datele problemei. În primul rând, totul era o viziune. B. Dumnezeu când dorește să se arate oamenilor se folosește de fenomenul TEOFANIEI. C. " CA UN ", nu reprezintă o constantă, ci se încearcă a se face o asemănare, dacă se folosea expresia " ERA UN CHIP DE OM ", era altă problemă.
3. Daniel 7:9; " Și un îmbătrânit de zile ". Idem = 2. Vedenie + Teofanie. De ce a ales Dumnezeu să i se arate în acest fel, este altceva. Se presupune că oamenii încărunțiți de vreme sunt înțelepți, iar Dumnezeu vrea să ne arate că El este cât se poate de serios.
4. Află prima dată ce a făcut Amalec și toată cetatea lui!
Dar propriul tău argument împotriva Lui Dumnezeu, care e?

Răspuns utilizator avertizat