| Georgeeeee a întrebat:

De ce cuvantul "fiti"se scrie legat,e format dintr-un verb si un pronume, nu trebuie scris cu cratima?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Nu e format din niciun pronume! E doar verbul la forma pentru persoana a doua plural sau exprimat fata de o persoana cand te adresezi politicos. "Scrieti" e la fel. "Fiti cuminti!" (voi fiti cuminti!). Deci se scrie legat, nu cu cratima. Scrieti frumos! (voi/dumneavoastra scrieti frumos).

| raresandrey a răspuns (pentru dannyel86):

Bine,am fost gand la gand, corect.

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fiindcă e verb la modul imperativ, pers a II-a, pl (voi).
Modul imperativ arată o poruncă, un îndemn, un sfat, o rugăminte. La finalul propoziției, se va pune semnul exclamării. Ex:
(Voi) fiți atenți! (Voi) să fiți iubite! (Voi) să fiți sănătoși! etc