| mitusca a întrebat:

De ce daca pui o bucata de plastic transparent rosu peste o foaie pe care ai scris ceva cu rosu, scrisul nu se mai vede?(explicare mai in termeni stiintifici)

1 răspuns:
| BømbøniikáDøLLcee a răspuns:

Pai, daca culoarea bucatii de plastic este aceesi ca in scrisul de pe foaie,logic ca scrisul nu se mai vede. Uite nu stiu cum sa-ti explic altcumva,dar iti dau un exemplu:
In camera ta ( sa zicem) este un perete galben.Tu te imbraci in acelasi gen de culoare, iti vopsesti parul, fata, mainile etc. Daca te pui in fata peretelui, nu te mai vezi..este ceva aproximativ la intrebarea pe care tu ai pus-o.Acest fenomen se nuemste camuflaj happy Sper ca te-am ajutat! Bafta in continuare big grin
Fundita te rog?