| Marius159 a întrebat:

De ce este bine sa invatam limba franceza? Raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
| apademasa a răspuns:

Poftim:1. Raspândire
Limba franceza este una dintre cele mai raspândite din lume. Este vorbita de aproximativ 150 de milioane de vorbitori nativi si înca aproape 200 de milioane de oameni o folosesc ca limba secundara. De asemenea, peste 200 de milioane de oameni o învata ca si limba straina. Este predata în scolile fiecarei tari din lume.

2. Limba latina
Românii au deja un mare avantaj în învatarea limbii franceze, date fiind radacinile latine comune, precum si o multitudine de cuvinte împrumutate din limba franceza. Din 1993, România face parte din La Francophonie, o organizatie internationala a tarilor afilitate cu limba sau cultura franceza. În România limba franceza este înteleasa de aproximativ 25% din populatie gratie strânselor legaturi culturale cu Franta din secolele trecute.

De asemenea, cunoasterea limbii franceze înlesneste si mai mult accesul la celelalte limbi latine (italiana, spaniola, portugheza)

3. Burse de studiu
Cunoasterea limbii franceze poate ajuta la obtinerea unei burse de studiu într-una din universitatile din Franta, care sunt printre cele mai bune din Uniunea Europeana si din lume. De asemenea, multe alte universitati de top au ca cerinta de admitere cunoasterea a cel putin doua limbi straine.

4. Oportunitati de angajare
Cunoasterea unei limbi straine ofera un avantaj net pe piata muncii, iar limba franceza deschide în mod special usi în aceasta directie.

5. Limba dragostei
Limba franceza este deseori numita si limba dragostei, datorita culturii franceze precum si muzicalitatii ei.

6. Mâncare
Pentru pasionatii artelor culinare, limba franceza este o fereastra catre deliciosul univers culinar frantuzesc.

7. Literatura
Multe capodopere literare au fost scrise în limba franceza. Acestea pot fi apreciate la un alt nivel atunci când sunt citite în limba lor originala. Printre ele se numara: Mizerabilii, 20000 de leghe sub mare, Cei trei muschetari, Micul Print, precum si lucrarile marilor filosofi ca Decartes, Pascal, Voltaire si Sartre.

8. Calatorii
Franta este destinatia turistica numarul unu din lume. Canada, Elvetia, Africa, Monaco sunt printre alte destinatii de care va veti bucura mai mult cunoscând macar putina franceza.

9. Un pod cultural
Massmedia franceza este printre cele mai raspândite din lume, iar limba franceza este a treia limba ca folosire pe Internet. Una dintre cele mai eficiente metode de a îti largi orizontul cultural si de a întelege traditiile si mentalitatile unui popor este de a îi studia limba.

10. Sanatos pentru minte
S-a dovedit stiintific ca învatarea unei limbi straine previne sau întârzie boli mentale precum dementa.

9 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

"Pentru că din seria de filme și pentru că automobile"

| Seepty a răspuns:

Este pentru ca in ziua de astazi oriunde mergi ai nevoie de o limba straina mai ales engleza si franceza.

| 2B a răspuns:

Buna!
Limba engleza,este cea mai folosita din lume,se vorbeste in absolut toate tarile,fiindca majoritatea lucrurilor, din lume:filme jocuri internet(mai mult cele legate de tehnologie), sunt folosite si traduse in limba engleza.Ex:daca vrei sa vizitezi o tara nu conteaza care, orice tara(continent), se vorbeste si limba engleza.Deci cam de aceea ai nevoie, tu invata limba si iti va fi foarte bine! Mult success in continuare!

| apademasa a răspuns:

Pentru ca este o limba foarte vorbita si folosita in Europa.

| Marius159 explică (pentru apademasa):

Imi m.ai poti spune inca 5?

| apademasa a răspuns (pentru Marius159):

Imi dai funda daca iti zic?

| Marius159 explică (pentru apademasa):

Da!

| apademasa a răspuns (pentru Marius159):

Mersi. Ma bucur ca te-am ajutat.

| apademasa a răspuns (pentru Marius159):

Poftim:1. Raspândire
Limba franceza este una dintre cele mai raspândite din lume. Este vorbita de aproximativ 150 de milioane de vorbitori nativi si înca aproape 200 de milioane de oameni o folosesc ca limba secundara. De asemenea, peste 200 de milioane de oameni o învata ca si limba straina. Este predata în scolile fiecarei tari din lume.

2. Limba latina
Românii au deja un mare avantaj în învatarea limbii franceze, date fiind radacinile latine comune, precum si o multitudine de cuvinte împrumutate din limba franceza. Din 1993, România face parte din La Francophonie, o organizatie internationala a tarilor afilitate cu limba sau cultura franceza. În România limba franceza este înteleasa de aproximativ 25% din populatie gratie strânselor legaturi culturale cu Franta din secolele trecute.

De asemenea, cunoasterea limbii franceze înlesneste si mai mult accesul la celelalte limbi latine (italiana, spaniola, portugheza)

3. Burse de studiu
Cunoasterea limbii franceze poate ajuta la obtinerea unei burse de studiu într-una din universitatile din Franta, care sunt printre cele mai bune din Uniunea Europeana si din lume. De asemenea, multe alte universitati de top au ca cerinta de admitere cunoasterea a cel putin doua limbi straine.

4. Oportunitati de angajare
Cunoasterea unei limbi straine ofera un avantaj net pe piata muncii, iar limba franceza deschide în mod special usi în aceasta directie.

5. Limba dragostei
Limba franceza este deseori numita si limba dragostei, datorita culturii franceze precum si muzicalitatii ei.

6. Mâncare
Pentru pasionatii artelor culinare, limba franceza este o fereastra catre deliciosul univers culinar frantuzesc.

7. Literatura
Multe capodopere literare au fost scrise în limba franceza. Acestea pot fi apreciate la un alt nivel atunci când sunt citite în limba lor originala. Printre ele se numara: Mizerabilii, 20000 de leghe sub mare, Cei trei muschetari, Micul Print, precum si lucrarile marilor filosofi ca Decartes, Pascal, Voltaire si Sartre.

8. Calatorii
Franta este destinatia turistica numarul unu din lume. Canada, Elvetia, Africa, Monaco sunt printre alte destinatii de care va veti bucura mai mult cunoscând macar putina franceza.

9. Un pod cultural
Massmedia franceza este printre cele mai raspândite din lume, iar limba franceza este a treia limba ca folosire pe Internet. Una dintre cele mai eficiente metode de a îti largi orizontul cultural si de a întelege traditiile si mentalitatile unui popor este de a îi studia limba.

10. Sanatos pentru minte
S-a dovedit stiintific ca învatarea unei limbi straine previne sau întârzie boli mentale precum dementa.

| GratiElla2000 a răspuns:

Pentru ca s-ar putea sa iti fie de ajutor, pe parcursu' vieti. Funda?