| B3Bytza a întrebat:

De ce este Romania in acest stadiu jalnic?

Răspuns Câştigător
| pep a răspuns:

DE CE ROMANIA ESTE IN ACEST STADIU JALNIC?
O tara si un popor se afla, intr-adevar, pe parcursul existentei si afirmarii sale ca tara si popor, in anumite stadii. Eu cred ca, ne aflam situati, la nivel national, in prezent, in acest stadiu economic, de cultura sau de civilizatie, deoarece acest stadiu il meritam. Avem nivelul pe care il meritam si avem conducatorii pe care ii meritam, deoarece NOI i-am ales pe ei si nu altii, din alte popoare. Acest "stadiu", cum il numesti, prin acest impresionant si sublim substantiv, reflecta perfect nivelul cultural si asteptarile noastre, ale poporului roman majoritar.Asa cum bine a spus si a remarcat Zbenguici, valorile sau exceptiile sunt anihilate de majoritate. O schimbare in bine nu ar putea surveni numai prin alegerea unor conducatori virtuosi si implementarea unor legi perfecte sau severe ci si print-o schimbare launtrica, printr-o asanare morala la nivelul intregului popor. Nu este suficient sa asteptam totul numai de la conducatorii nostri. Revolutia din 1989 ne-a adus libertatea insa o libertate fara limite nu mai este libertate. Un fin observator, un bun sociolog sau un bun analist politic ar putea observa si deduce, pe baza experientei anterioare, respectiv, a istoriei romanilor si a democratiei din Romania de 20 de ani incoace, ca cea mai eficienta forma de conducere sau guvernare pentru poporul roman nu este alta decat dictatura. Oare chiar asa o fi? Alta solutie nu putem noi oare avea? Daca privim retrospectiv, in istoria intregii umanitati, vom concluziona ca crearea marilor civilizatii si imperii s-au produs pe baza respectarii a trei principii de baza, continute in doar trei simple cuvinte :1-MUNCA, 2-DISCIPLINA si 3-CINSTE. Destramarea unui popor, a unei civilizatii sau a unui imperiu s-a intamplat intocmai pentru ca unul sau toate din aceste trei principii nu s-au respectat.La noi, in Romania, insa, nici unul din aceste principii nu se respecta.Nici prin improprierea formei, nici prin cea a continutului. Nu ne asumam aproape nimic din aceste trei principii.Romanul, in general, citeste si studiaza legea nu pentru a o respecta ci pentru a o eluda. Este trista realitate.Este cazul majoritatii, nu vreau sa ofensez pe romanii de buna credinta. Mircea Eliade, marele nostru ganditor si cautator, in "Istoria ideilor si credintelor religioase" il evoca pe un imparat antic al Chinei care nu facea altceva nimic decat sa stea toata ziua cu fata spre rasarit. Iar treburile mergeau bine in stat. In firescul lor.De ce credeti ca treburile mergeau bine in stat? Deoarece acel imparat avea asupra lui virtutea.Treburile mergeau bine deoarece poporul stia ca are un conducator cu virtutea sadita in el.Imparatul domina prin virtute.Treburile se desfasurau in normalitate si cu o precizie uimitoare, intocmai cum planetele sa invartesc in jurul astrelor de care sunt atrase prin legea fizicii, a atractiei universale.Noi ne alegem conducatori fara virtuti deoarece nici noi nu detinem virtuti in fiinta si spiritul nostru.Cum le putem avea pe acestea si care ar fi solutia schimbarii, este un alt subiect de discutie. Intregului popor roman, doriri de numai bine!

10 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Pentru ca societatea, in ansamblul ei, este de o asemenea factura.
Ii injuram pe altii, dar uitam ca noi i-am votat, noi ii tinem in brate si noi ii acceptam prin tacerea noastra. Iar daca ni s-ar da ocazia sa facem la fel ca ei, am profita de ea.

Cum arata Romania este o oglindire perfecta a majoritatii romanilor. Exceptiile pozitive nu se pun ca sunt anulate de cele negative. Ca in statistica.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Coruptie, nepasare, minciuna, foame de bani...
PSD-isti, ce sa mai!

| selef a răspuns:

Pentru ca este locuita de romani.

| lia a răspuns:

Pentru ca nimeni nu vrea sa faca nici o schimbare!
Toti ne plangem dar, nu facem nimic concret ca sa indreptam lucrurile.

| cribus a răspuns:

Fiecare din noi contribuim putin la asta...

| machupicchu a răspuns:

Stii raspunsul la intrebare la fel de bine ca noi.
Pot scrie doar urmatoarele:
"pestele de la cap se-mpute. dar, se rade de la coada"
" Satul fara caini face posibila hotia "
si altele... poate mai stiu si altii...

| jkjhcshbbzmb a răspuns:

Simplu. poate ca asa a fost mereu dar acum se inrautatzeshte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba-i pe iubitii nostri conducatori!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde nu-i cap, vai de picioare. Sau pestele de la cap se-mpute si tare mai pute in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E una sa muncesti singur pe un km patrat si sa aduni tot si-i alta sa munceasca 15 pe acelasi lot caci cistigul se va imparti la toti.Cu alte cuvinte ar fi vorba de densitatea populatiei pe km patrat.