| GoodLuck10 a întrebat:

De ce este soarele galben? confused

Răspuns Câştigător
| BiancaLog a răspuns:

Buna. Când suntem pe Pământ, primim această lumină albă, amestec de toate culorile din ROGVAIV, direct de la Soare. Dar în loc să vedem Soarele ca un cerc alb şi restul cerului să rămână întunecat, percepem soarele galben, iar restul cerului albastru. happy

9 răspunsuri:
| Zatharra a răspuns:

Ţi se pare...

| Decrepit a răspuns:

Tehnic,e o pitica galbena (asta fiind un tip de stea),iar, vazuta din spatiu, de departe, cam de pe Neptun, ar parea ca are o nunata de galven palid.Totusi,razele pe care le da sunt albe.Razele si energia sunt rezultatul combinatiei moleculelor de hidrogen din el, care rezulta in heliu, iar heliul e responsabil de toata energia lor.Cand se produce reactia aceea, cand 4H devin 1 He, se produce ceva asemanator cu o scanteie - bine, scanteie e mult spus - de o culoare asemanatoare cu portocaliul, dar razele-s albe.Stai voi linistiti,oricum,se va face si galben propriu-zis, iar apoi, portocaliu, dupa, rosu.Atunci o sa fie cam nasol, pentru ca va deveni giganta rosie, alt tip de stea.Totusi,noi il percepem galben, el da lumina alba.Va ajunge si alb propriu-zis, dupa ce o sa faca bum-bum.Asta peste vreo 6 miliarde de ani, aproximativ.

| Razvanp69 a răspuns:

Nu e galbena e doar o iluzie laughing)

| Manuellllaa a răspuns:

În cultura populară, Soarele este galben. Dar Soarele este de fapt alb.Soarele îşi schimbă culoarea în galben doar atunci când lumina de la Soare trece prin atmosfera Pământului.

| JockerStoica a răspuns:

...-e-galben-
dar-va-inselati/
Sal

| Andy2013 a răspuns:

De ce pe tine te cheamă GoodLuck10 pe TPU? Sunt multe intrebări de genul ăsta

Pentru ca e o stea care arde! Si flacara e galbena.

| bogdaNNN25 a răspuns:

Soarele in principiu este alb doar noi il vedem galben happy

| Arbaless a răspuns:

Lumina e o unda, ca si undele radio, vazand ca e aproape lumina ajunge la noi la o frecventa mai mare deci e de culuore alba, galbena