| XLilSmileX a întrebat:

De ce flacara unei lumanari arde vertical? o. o

Răspuns Câştigător
| bbr91 a răspuns:

Pentru ca arderea este o reactie de oxidare exoterma, adica degaja caldura, si atunci plasma (flacara) este modelata de o combinatie dintre gazele rezultate din urma oxidarii, care se ridica, fiind mai calde si deci mai putin dense decat aerul, si forta gravitationala. Forma flacarii difera in functie de combustibil, gravitatie, densitatea aerului, si alti factori.

14 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Pentru ca nu exista curenti de aer.

| XLilSmileX explică (pentru MrAngelus):

Si daca ar exista curenti, flacara tot incearca sa revina la pozitia verticala... de ce?

| ombladon a răspuns:

Daca ar arde orizontal, ar fi aiurea laughing

| XLilSmileX explică (pentru ombladon):

De ce?
Daca chiar ar arde orizontal si ne-am intreba de ce, atunci ar fi fost aiurea sa arda vertical... nu?winking

| ombladon a răspuns (pentru XLilSmileX):

Daca arde orizontal, face lumina doar la 180*...

| XLilSmileX explică (pentru ombladon):

Lumina se propaga la fel si daca arde vertical si daca arde orizontal... pentru ca fascicolul de lumina nu se opreste la un loc anume...
Se raspandeste prin camera aceeasi "cantitate" de lumina indiferent de cum arde flacara (asta daca flacara ar fi la fel)

| ombladon a răspuns (pentru XLilSmileX):

Aprinde o lumanare si pune mana intr-o parte, lumina se mai imprastie uniform?straight face

| XLilSmileX explică (pentru ombladon):

Cine a pomenit ceva de mana?
Eu am zis ca nu influentam flacara cu nimic. Asa daca pui mana normal ca nu se mai imprastie uniform... Ma interesa fenomenul pur.

| ombladon a răspuns (pentru XLilSmileX):

Zca daca flacara este orizontala, si lumanarea ar trebui sa fie tot orizontala deci o sa se vada cam aiurea...

| XLilSmileX explică (pentru ombladon):

Da. dar nu este orizontala. si eu incercam sa aflu de ce... nu cum s-ar vedea daca ar fi orizontala -.-

| JeffHardy2011 a răspuns:

Sall!
Ma, ganditi putin logig oh go on.
Daca fitilul arde vertical, flacara arde tot vertical.Si daca pui lumanarea orizontal flacara tot in sus arde nu in stanga (asta ma uimeste si pe mine dar e adevarat).
Asta mai tine si de circulatia aerului in camera.
Sper ca te-am ajutat.

| XLilSmileX explică (pentru JeffHardy2011):

Se presupune ca nu exista nici un curent, si ca nu se intervine absolut deloc asupra focului... Si totusi, de ce arde vertical?
care ar fi explicatia?

| JeffHardy2011 a răspuns (pentru XLilSmileX):

Pai am zis ca asta ma uimeste si pe mine. Poate si tu. Esti libera sa ma uimesti.

| JeffHardy2011 a răspuns:

Logic*