| AlexDorinel a întrebat:

De ce în România majoritatea parintilor nu-si lasă copiii sa fumeze? În tarile nordice fumează aia și beau de rup și nu le zice nimeni nimic. De ce nu poate sa fie și în Romania asa?

52 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu cand puneam intrebari despre educatia sexuala eram raportat, tu care pui intrebari imbecile esti ok

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca la noi e mai bine, nu e normal sa fumezi ca iti face foarte rau sanatatii.

Răspuns utilizator avertizat
| ForeverAlone97 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu sunt din Timisoara. Tu de unde esti?

| Wr3nch a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si care is avantajele alea? Ca ajungi sa fumezi un pachet la 20 de ani ca nu iti mai ajunge nicotina? laughing)

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Asta sufera de lipsa de atentie in viata reala

Răspuns utilizator avertizat
| ForeverAlone97 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Doar întrebam

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Eu fac Timișoara-Frankfurt in 13 ore. Sunt sofer.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ce zici?

| relian a răspuns:

In RO si majoritatea tarilot nu parinti is aia ce nu-i lasa sa bea si sa fumezi,legea nu le da voie.
Deci pe linga parinti si legea nu da voie copiilor sa faca asta.
De ce? Cand o sa cresti mai mare o sa intelegi,asta daca nu vei bra si fuma de copil laughing in cazul asta cu siguranta nu vei mai pricepe nimic.
Asa ca iti zic acu cat mai poti [procepe ceva,desi de regula tu nu pricepi mai nimic.
In primul rand un copil nu gandeste bine,corect,in al doilea rand ce spui tu dauneaza sanatatii.
Minor fiind nu esti lasat sa faci ce vrei tu pentru ca nu esti capabil de asa ceva.
De aia si pui numa intrebari tampite mereu laughing Asa daca ai lasa pe copii sa fumeze si sa bea, atunci hai sa lasam copii sa mearga cu masina, vorba aia sa mai creasca economia, sai lasam sa faca de toate laughing sai lasam si in armata, in parlament laughing mai ales in parlament, tu cred ca ai fi super bun acolo laughing

| relian a răspuns:

In America nu ai voie sa bei si sa fumezi decat dupa varsta de 21 de ani, deci tu in ROP stai bine laughing deci despre ce economie vorbesti?
In China daca faci asta, ori dac te droghezi ori vinzi droguri si te prind aia, te ia te duce pe stadion si te impusca cu tribunele pline, in fata tuturor laughing
Tu ai fi bun sa fii prins si dus in China laughing

| gabicoo a răspuns:

Pentru că pe tine te bate măta și când bei o Coca Cola!

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns:

Nu știi despre ce vorbești Dorinele că am un prieten în Norvegia și acolo mai puțin de 1% din adolescenți și tineri adulți fumează. Și chiar dacă așa ar fi în țările nordice, atunci ar trebui să ne luăm după ei? Doar pentru că sunt țări foarte dezvoltate înseamnă că trebuie să îi imităm de parcă ar fi sfinți? Și tu ți-ai lăsa copilul să fumeze și să se îmbete la 14?
Dorinele mai gândește și tu!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru chuckmanson):

La cit costa viciile in Norvegia, cred si eu. Am si eu un amic care a stat niste ani in Norvegia, si se ducea dupa tigari si bautura in ceva tara vecina, nu mai stiu exact unde. Sa gindeasca Dorinel? Cind nu o sa mai fure pesedeii si peneleii...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Huh? Ce am zis eu si ce raspunzi tu?

| brokxy a răspuns:

Nu stiu ce părinți comuniști, probabil ca mine ai tu.dar toate persoanele pe care le stiu beau fumeaza de la 13 ani non-stop si au toată libertatea dorită

| Erin28 a răspuns:

Este o diferenta de perceptie. In Romania, parintii sunt tipare clasice, care nu îi lasa pe copii sa experimenteze si sa isi dea singuri seama de greul vietii, sa invete din greseli si sa isi contureze o viata stabila si dominata de independenta. In alte state, Îi lasa sa devina in propriul lor mod de a fi, ca sa realizeze ce inseamna viata reala.
In Romania, parintii simt ca trebuie sa le controleze vietile. Insa, in legatura cu fumatul si bautul, nu stiu ce sa zic, excesele nu sunt benefice unui organism in dezvoltare, si, in definitiv, nimanui. Dar, in alte sfere de rederinta, parintii din statele mai dezvoltate au alte unghiuri de a privi. Nu le controleaza viata, intrucat copiii insisi sunt cei care sa decida ce vor sa faca.

| RAY a răspuns (pentru Erin28):

E ceea mai imbecila intrebare

Răspuns utilizator avertizat
| Erin28 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da, dar considerentele si unghiurile trebuie sa fie percepute si intelese in sesnsul in care elementele nocive trebuie explicate, prezentate, nu tratate precum tabuuri. Tinerii trebuie sa inteleaga prin relatia cu parintii. La noi, totul este tratat precum "daca nu stie, nu îi face rau".

| alexandradlr a răspuns:

Dar totuși nu cred ca e bine sa fumeze. Își scurtează viata. Fiecare tara cu datinile ei.
Datorita regimului comunist dinaintea noastră era și normal sa fim un popor mai restrictiv. Apropo, ca tot m-ai întrebat, e poza mea acolo, dar sa știi ca nu poți răspunde la mesaje dacă ai status junior ca mine.

| Forneticugem a răspuns:

Pai de ce sași lase copii sa fumeze?

Dece sa fie România cu adolescenți care fumeza și bea?

Nu ar fi bine pentru ei sa se apuce de fumat și-ar pune sănătatea in pericol și nu ar fi bine deloc pentru ei nu ar avea niciun plus pentru ei in viața dacă se apuca de fumat ai beau de la vârstele astea

Răspuns utilizator avertizat
| Forneticugem a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sandu ciorba iar o iei pe arătura -_-

De când inseamna a fi independent sa fumezi și sa bei alcol? de ce crezi tu ca este bine sa fumeze tineri? Dece crezi tu ca România are nevoie de așa tineri care fumeza și beau alcol? De unde ti-a venit indeia este asta? Ce treba are economia cu ce vrei tu ca sa facă tineretul din România ca sași lase parinti copii sa fumeze și sa bea Alcol tu nu vezi ca ești deplasat rău de tot

Răspuns utilizator avertizat
| Forneticugem a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sandu Ciorba -_-

de ce trebuie sa facem? de ce am trebui sa facem? Dece tineri trebuie sa copiezi pe alți? Sa bea sa fumeze pentru ce? Dece săi bată joc de sănătat lor? de ce vrei tu ca tinerii din România sa facă așa ceva și mai ales săi lase parinti lor sa facă așa ceva tu nu ești sănătoasă deloc dacă tu vei avea copii și ești așa și cu ei și îți lași copii sa fumeze și îi încurajezi pentru așa ceva nu este deloc sănătoasă

Răspuns utilizator avertizat
| Forneticugem a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sandu Ciorba -_-

Las ma ca ma enervezi deja du-te du-te fratele meu cu gândirea asta mentalitate asta sau cum săi spun nu știu dar ești prăjit rău tu chiar nu-ți dai seama ca tot absolut tot ce spui nu are nimic bun pentru tineri din România tu nu vezi ca le vrei rău in loc sale vrei bine du-te de pe capul meu ca te înjur laughing) lasă ma du-te

| Mirel4412 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Deci comentariul asta mi-a facut o parere definitiva despre tine. Ori esti prost, ori cauti atentie, ori pur si simplu vrei sa vezi cum se cearta/ sa te certi cu oameni pentru amuzament.

| gheorgheeroul12324 a răspuns (pentru Mirel4412):

Ori cauti atentie, da, asta vrea atentie, se afla in topul userilor cu intrebarile cu cele mai multe raspunsuri datorita faptului ca multi i da apa la moara cu raspunsuri care oricum nu rezolva nimic decat sa i ridice cotatia in TPU si pune intrebari de 2lei la care se pricep multi, aduna multe raspunsuri si probabil in mintea lui, ce i am mai fraierit si cu intrebarea asta

| gellalbie4ever a răspuns:

Excesul dăunează grav sănătății.
2. Dacă ai o problemă vorbește cu cineva de încredere, du-te la un psiholog. Nu te baza pe băutură și tutun pentru a scăpa de problemele tale. Nu încuraja pe alții și / sau copia comportamente care îți pot dăuna ție și/ sau altora!

3. Depinde la ce te referi vin, bere, pălincă, țuică, țigări heets cafea decafeinizată?

| Czechoslovakia a răspuns:

laughing) daca mai pui intrebari pe TPU o sa lucrezi pe minimul economic

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru Czechoslovakia):

Greșit!
Nu o să lucreze! Îl vor ține părinții în spate, va trăi din pensia lor, iar când ei nu vor mai fi va trăi din ajutor social!
Boschetar și consumator de Mona va ajunge Dorinel! Viitor de aur țara noastră are!

| Czechoslovakia a răspuns (pentru gabicoo):

Nu sustin violenta fizica, dar el parca ar trebui batut, dar rau de tot si nu de oricine, de comunisti.
poate doar asa are sansa la o viata normala si sa nu fie un pericol pentru nevasta daca o sa aiba sau copil.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si la magazin O SA REFUZE sa iti dea un colt de piine ca esti tu simpatic. big grin

| Seimy a răspuns:

Pai cine intreg la minte ar munci ca sa ii dea unui copil bani de bautura si tigari. e peste tot la fel. depinde de om. sunt parinti iresponabili care habar nu au ca face progenitura lor si e de capul ei. in rest nu ii da nici o mama unui copil banii de o bere. maxim sa iesi cu prietenii la un suc sau la Mc. si daca vor o smecherie o fac pe ascuns. dar ca sa te dai mare ca ai 14-16 ani si fumezi cand te vad prietenii, cu banii care tii da mata de buzunar, pe ascuns e penibil. Gen tu vrei sa arati ce independent si smecher esti cand esti death meat cand te afla parintii. e altceva cand e medicinal sau una pe saptamana de la stres ca ai nu stiu ce job. sau probleme. si cu totul altceva cand iti iei numai sa te vada prietenii vai ce fain esti ca iti strici niste plamanii fragili. si placerea la fel. simti mai multa placere cand iti cumperi altceva de banii de pe tigari. o iesire cu prieteni sau ceva ce iti doresti

| sylarbc a răspuns:

Si in multe tari din Asia copilul e batut pana de abia misca si casatorit cu cine vor parintii. E misto cand ne luam dupa tari care au reguli dupa gusturile noastre, nu?

| underArock a răspuns:

Se mai incearca in Romania si un lucru bun, dar tot cu altii ne comparam?

| XXminecraftdistroierxx a răspuns:

Ca mori, defranatule, lasa tigarile si pune burta pe carte