| AlexDorinel a întrebat:

De ce in tara asta fara facultate esti un nimic?
In conditiile in care nici macar jumate din oameni nu-si permit o facultate?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De multe ori esti un nimic si cu facultate, daca patronul are doar liceul. Dar el este patron.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

De acord, era intr-o reclama unde un Moflea a prins niste "heptari" la pacanele si si-a deschis o firma unde domnul inginer Cutarescu da cu matura. Pe principiul asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pune tu gresie si faianta bine si ai sa fii mare in tara asta.

Fi tu instalator care face treaba si ai aa fii mare in tara asta

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lol, cica nu isi permit. Bai, ne lasi? Majoritatea oamenilor de nimic din tara asta au facultate, oricum. Nu e musai sa ai facultate ca sa fii OM. Si poti face o gramada de chestii super-misto si ok financiar fara un **** de diploma inutila.

| Frank51 a răspuns:

Am un prieten fără bac, face transport persoane internațional, câștigă 2-3 mii de euro. Eu cu facultate voi lua 3000 de lei, care-i logica ta?

| Zuzu1991 a răspuns:

Deh mama, in tara asta a fost comuismul
cand se copia in ULTIMII DRACI la bac (ca sa scape de elevi din scoala) si apoi era ULTIMA CRIMA sa intrii la facultate (cele mai amarate facultati de gen metalurgie sau alte balarii si tot aveau cativa pe loc)
si iti mai si spune propriul tau babac, cand vii in vizita si te uiti la fufa de peste drum, ca aia nu o sa se uite la tine ca ea are fuckultate si tu nu
atunci iti dai seama cat de inradacinat e imbecilitatea asta de cliseu
iar legile au fost facute pe vremea comuismului relativ la asta, apoi lasate asa, ca politicienii vor cascaval, NU sa munceasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa ti-o permiti trebuie doar sa inveti, nu cred ca e chiar atat de imposibil, exista locuri la buget unde nu platesti nimic.
De ce poti fi un nimic fara facultate? Simplu. Pentru ca doar cu facultate ai un salariu mai mare si nu trebuie sa lucrezi ca maturator pe strada sa te plangi ca nu iti ajung banii.
Doar cu facultate poti sa avansezi pe posturi inalte (exceptie fac politicienii astia ajung oricum oriunde).

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu sunt sarac lipit si am fost la buget.
Ce naiba de bogati crezi ca sunt studentii de pe la politehnici sau alte facultati?
Majoritatea traiesc cu pachetelul cu mancare de la parinti de acasa si dorm cu gandacii prin camine si sobolani.
Bogati sunt cativa si aia poate nici nu stau prin camine, stau la astea private sau in chirie.
Si cum mai zice cineva mai sus, poti sa mori de foame si cu facultate.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu generaliza. O spui de parca ii cunosti pe toti aia 80%.
Copii cu fite sunt peste tot nu numai la noi.
Si eu daca as avea bani sa ma enerveze nu cred ca ar fi altfel.
Mai bine nu judeci ca sa nu fi judecat mai tarziu.
Eu iti inteleg frustrarea si sunt si de acord intr-o oarecare masura, ca si eu am trecut pe langa de astia, dar doar am trecut si nu mi-am facut asemenea prieteni.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tu poti spune ce vrei ca nu te opreste nimeni, o faci cu simt de raspundere atata tot.

| suntserios a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cam multe frustrari la cei 12 ani ai tai. Mai calmează-te putin.

| KR0NSTADT a răspuns:

Poți fi un nimic și cu trei facultăți. La fel cum poți excela într-un domeniu fără ca să ai măcar Bac-ul. Deci, contează ce știi să faci, nu ce diplome ai prin sertare.

| HanszmR a răspuns:

Nu stiu ce inseamna la tine a fi un nimic. Poate ne explici si noua. Apropo cati ani ai? Chestia asta cu facultatea e bagata in mintile tinerilor de la parinti. Ei zic ca asa ai o educatie si un viitor dar aici am alta parere. Daca vrei sa faci o facultate ca sa te faci doctor, profesor, inginer, avocat etc, atunci da, iti trebuie. Insa nu toate meseriile necesita facultate. De ex tatal meu este sudor si acum cativa ani a lucrat si in afara gen Olanda, Germania si castiga binisor si asta pentru ca se pricepea si isi dadea silinta. Sunt multe meserii care se cauta in ziua de azi si e super sa stii pe cineva care se pricepe. Iti zic doar cateva : mecanic, electrician, instalator, bucatar, patiser, tamplar si exemplele pot continua. Cati cu facultate stiu sa schimbe o teava sau sa monteze parchet sau gresie? Eu in pana in liceu nu am citit decat 2-3 carti insa pe la 16 ani am inceput sa citesc istorie, psihologie, beletristica etc. Si asta am facut-o pentru mine nu pentru bani. Deci educatia ti-o poti cultiva tu citind. Scoala nu m-a invatat sa gatesc, sa dau prim ajutor sau sa agat vreo fata. Astea le poti invata tu in particular fara nicio diploma si consider ca iti formeaza caracterul si abilitatile pe care sa te poti baza zi de zi. In ziua de azi poti invata multe pe Youtube sunt tutoriale pentru multe chestii. Nu te mai considera un nimic, daca incerci sa faci ceva cu viata ta rezultatele nu vor intarzia sa apara. Mult succes in continuare!

Răspuns utilizator avertizat