| cristinica96 a întrebat:

de ce izotermele din zona temperata deseori au o concentrica ori meridionala si nu doar latitudinala?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din acest motiv.

| LEVEUdobreanu a răspuns:

Imi pare rau, nu stiu

| Babără_Gabriela_1997 a răspuns:

Izotermele din zona temperata di Eurasia au o configuratie concentrica meridionala deoarece aceasta cuprinde mai multe regiuni climatice, fiind cuprinsa intre latitudinile tropicelor si cercurilor polare. Vremea este extrem de schimbatoare, iar vara este destul de cald si iarna foarte frig.

| Emmilii a răspuns:

Eu la fel nu stiu.imi trebuie si mie acesta intrebare

| Alex123Alex123 a răspuns:

Scuze nu stiu

| AlintuSsca a răspuns:

Deoarece ea cuprinde mai multe regiuni climatice, este cuprinsa între latitudinile tropicelor și ale cercurilor polare. Vremea este extrem de schimbatoare si vara este foarte cald iar iarna se raceste brusc