| ragemvp a întrebat:

Salut as dori sa stiu niste plante din zona temperata!

2 răspunsuri:
| nickoleta123 a răspuns:

-Physalis alkekengi
-Magnoliophyta
-Pojarnita
-Cicoarea
-Kohleria
-Alternanthera Sessilis
Si cred nu sunt sigura ca si >nucul si marul

| dienutzza77 a răspuns:

Zona temperată
De la 30 la 60 grade latitudine, în fiecare emisferă se întinde zona biogeografică temperată. Acestei zone îi sunt caracteristice:
2.1. Vegetația mediteraneană
- regiunile sunt cuprinse intre 30°- 40° latitudine nordică și sudică
- pe locul pădurilor defrișate s-a dezvoltat o vegetație de tufișuri foarte dese
- în Europa acestea se numesc maquis, iar în America chaparral
2.2. Pădurile de foioase
- se găsesc în regiunile cu climă temperat-oceanică
- arborii padurilor de foioase sunt: stejarul, fagul, mesteacănul, arțarul, frasinul, magnolia
- animale: lupul, vulpea, căprioara, mistrețul, jderul, veverița, pisica sălbatică, sturzul, mierla, cucul, gaia, pițigoiul, sticletele etc.
2.3. Pădurile de conifere
- sunt doar în emisfera nordică: în Siberia, Canada, parțial în Nordul Europei
- copaci (care nu-și pierd frunzele și care rezistă la temperaturi de -40, chiar -60, de grade): bradul, molidul, zada, pinul.