| ricksy a întrebat:

De ce jurnalul lui Anne Frank este atât de popular? Chiar si dupa moartea ei.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru ca nu e pura fictiune, e povestea unei persoane din interior si normal ca lumea e interesata sa aprofundeze o astfel de experienta, in special cei interesati de acea perioada.

| RoCkKiD a răspuns:

Juranalul ala nu a devenit popular decat dupa moartea ei.

S-a nascut in Germania dar intr-o familie de evrei iar prin 40' cand au inceput persecutiile s-a mutat in Oland impreuna cu familia unde au supravietuit ascunzandu-se si atunci a consemnat experientele in acel jurnal.

A fost cativa ani mai tarziu si trimisa impreuna cu familia ei intr-un lagar de concentrare, unde a si murit cateva luni mai tarziu impreuna cu mama ei. Tatal ei a supravietuit iar dupa ce s-a intors in Olanda a gasit juranalul si l-a publicat.