| andreispeed77 a întrebat:

De ce la experomentul lui toricelli (presiunea) sa folosit mercur in barometru? si de ce nu o alta substanta?

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Presiunea atmosferică normală susţine o coloană de 760mm de mercur (simbolul chimic Hg), astfel încât această presiune este adesea scrisă 760mm Hg. Diametrul tubului nu influenţează presiunea.
Alte lichide
S-ar putea folosi şi alte lichide în locul mercurului, însă mercurul este cel mai convenabil pentru că este atât de dens – de aproximativ 13, 6 ori mai dens decât apa. Dacă s-ar folosi apă în loc de mercur, atunci coloana susţinută de presiunea atmosferică normală ar fi de aproximativ 13, 6 ori mai înaltă – peste 10m. Un instrument cu un tub de o asemenea lungime ar fi prea mare pentru a avea o bună utilitate practică. Mercurul este mai potrivit şi pentru că el rămâne în stare lichidă până la -39˚C şi astfel poate fi folosit şi la temperaturi cu mult sub 0˚C – punctul de îngheţ al apei.

1 răspuns:
| robyxcool1 a răspuns:

Pentru ca mercuru se urca daca este tinut la caldura respectiv la presiune