| mihay15 a întrebat:

VA rog ajutati-ma la problema asta. Un barometru are o coloana de mercur de lungime 74 cm atunci cand presiunea atmosferica este normala de valoare patm=760 torr. Aflati presiunea aerului ce a patruns in camera barometrica, stiind ca 1 torr=133, 3 Pa.
hai ca ti le dau pe alea mai scurte
Un corp cu ρ1= 200 kg/m3 este lăsat liber in apă cu ρ2= 1000 kg/m3 la adancimea h1= 47 m. Ce viteză va avea corpul la adâncimea h2 = 2 m? Se neglijează frecările iar g = 10 N/kg.

1 răspuns:
| nydybody a răspuns:

Without homework! happy