| AlexDorinel a întrebat:

De ce la licee proaste merg doar golani si la licee bune merg doar tocilari care nu au treaba cu viata?

De ce nu exista un mijloc?

16 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Pentru ca la licee bune intra doar cei cu medii foarte mari.
La licee proaste pot sa intre cei cu medii foarte mici, cei pe care ii doare-n pix de viata lor.
Exista si licee unde se intra cu 6-7-8.

| sierra1 a răspuns:

Că se intră pe baza mediei, ți-e cunoscut, așa-i?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce se impune moda americană peste copii, fir-ar mama ei. Să știi că dacă înveți nu înseamnă că ești tocilar. Caută pe dex ce înseamnă tocilar și vei vedea că-i diferență față de ce vezi tu pe la americani

| stefiiii3 a răspuns:

Liceele de 5-7 sunt de mijloc, dar acum depinde si unde este pozitionat liceul, cadrele didactice si multe altele care influenteaza acest lucru.

| Catrice a răspuns:

Nașpa.
Am văzut golani și la liceele bune.
Sa știi ca aia de la Spiru subt tocilari rău.

| Nirvanaaa a răspuns:

Daca tu ai avea o medie mare (automat îți place mult sa înveți de ai note mari) nu ai alege un liceu bun? Vrei sa faci mai mult decât programa, eventual sa mergi la o olimpiada, e logic ca vei alege cel mai bun liceu.
Cei care nu invata suficient ajung la liceele proaste tocmai pentru ca au medie mică si nu ii interesează performanța.
Liceele proaste și bune tot elevii le definesc. Dacă la un liceu bun ar pica mai mult de jumătate bacalaureatul atunci ar deveni un liceu prost. Practic cine invata acolo definește liceul. Dar dacă ai medie mare, ai invatat mult și îți place sa înveți e logic ca vei merge intr-un colectiv cu colegi ca tine.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Imaginea aia a „tocilarului care nu are treabă cu viața" de care vorbești tu

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Am fost la un liceu slab și m-am dezvoltat binișor, totul ține de persoana, poate un 20% ține de mediul academic, restul e ambiție și voință.

Deci, cei slabi își pot exploata abilitățile dacă vor cu adevărat, nu trebuie să aleagă să fie golani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu

| Anuket a răspuns:

Trage un ochi la orașele mai mici, nu București, Iași etc. Acolo liceele foarte bune sunt la mijloc.

Răspuns utilizator avertizat
| romeo78 a răspuns:

Pentru că de peste 10 ani de zile s-a hotărât ca admiterea să se facă național, pe calculator și doar pe baza mediilor.
Automat dacă la un liceu sunt 200 de locuri la admitere într-un an, iar prima medie de intrare este 10, niciodată nu se va intra cu o medie sub 8.
Iar, la liceele mai slabe la care media de intrare începe tot de la 10, nu vor intra elevi de 10 deoarece nu se vor înscrie on-line elevi de 10 la liceele slab cotate pe piața învățământului.
Sistemul comunist, valabil și după revoluție ani de zile, nu făcea astfel de discriminare.
Pur și simplu te înscriai la liceul unde vroiai să intri și la acel liceu dădeai examenul de admitere. În funcție de medie erai repartizat.
Astfel, în un liceu de elită intrau și elevi mediocri, era un echilibru.
Acum, nu mai există așa ceva.
Elita cu elita și proștii cu proștii! Aceasta este politica de învățământ în România acum.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Bafta printre golani, in cazul asta!

| aumih16 a răspuns:

Nu e adevarat! la un liceu bun intri daca stii carte si inveti bine! altfel nu se poate! de aceea cei mai prosti asta merita un liceu pe masura lor! pe capacitatea lor!