| calubalan a întrebat:

De ce noi romanii suntem atat de lipsiti de reactie? De ce am ramas doar buni de gura (lideri sindicali / ziaristi / politicieni) si cam atat? Cand ne vom trezi din "somnul cel de moarte" in care am cazut acum peste 20 de ani? http://twurl.nl/ym62qi

1 răspuns:
| simf a răspuns:

Suntem asa de la daci incoace, vezi herodot si fazele cu "V, 6. La ceilalţi traci există următoarea rânduială: îşi vând copiii pentru a fi duşi peste hotare. Pe fete nu le ţin din scurt, ci le lasă să trăiască cu bărbaţii pe care îi vor, dar pe femei le păzesc straşnic; îşi cumpără femeile de la părinţii lor pe bani grei. Ei socot tatuajul un semn de distincţie, iar a nu fi tatuat ca lipsă de nobleţe; la ei, trândăvia este un lucru foarte ales, în vreme ce munca câmpului, îndeletnicirea cea mai umilitoare; a trăi de pe urma războiului şi a jafului este cel mai frumos fel de viaţă".
si pentru ca suntem intre orient si occident.
nu cred ca natia se va trezi vreodata, romanul se "descurca" si se adapteaza la tot.