| JIJ a întrebat:

De ce nu ies frunzele copacilor? De ce ies abia in aprilie si nu acum in martie cand sunt aceleasi temperaturi, ce influenteaza cresterea frunzelor?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unii pomi au frunze mai rapaid unii mai tarziu. Unele au iesit deja.

| Radu284 a răspuns:

Pentru ca daca ar iesi frunzele prematur, ar putea veni zapada si rupe copacii. Asa ca esi sunt destepti si mai asteapta pana e aproape sigur ca nu se ma intoarce zapada.

| Deliiiia a răspuns:

Depinde de fiecare arbore in parte, de conditiile de umiditate, temperatura si expunerea la soare.

| Nume2 a răspuns:

Frunzele ies dreptat, gasesti aici tot despre frunze http://ro.wikipedia.org/wiki/Frunz%C4%83, cred ca o sa te intereseze

| JIJ explică (pentru Nume2):

Intr-o saptamana la un tei au esti deja toate frunzele (anul trecut in aprilie)

| Nume2 a răspuns (pentru JIJ):

Mda... depinde si de specia copacului, si cat de repede se dezvolta florile.

| JIJ explică (pentru Nume2):

Deci ce a determinat cresterea frunzelor la tei in aprilie si nu in martie?

| Nume2 a răspuns (pentru JIJ):

Lumina, caldura, umiditate

| skirlex a răspuns:

Ba au iesit, am vazut eu la unii pomi si le trebuie caldura si lumina.

| Sandu3 a răspuns:

Surpriza...pentru ca intai ies florile, dupa aia frunzele. Urmareste cu atentie happy

| Marina92 a răspuns:

Ca sa creasca ii trebuie timp. Timpul e un factor important. Pe langa asta conteaza lumina soarelui si temperatura. La fel de importante sunt precipitatiile, calitatea solului si varsta copacului. In functie de acesti factori cresterea frunzelor poate fi mai rapida sau mai lenta.