| LoquitaSeMutaInViataReala a întrebat:

De ce perioada evului mediu timpuriu este uneori numita "secolele intunericului"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca erau in intuneric, spiritual.biblia se citea numai in latina. clerul avea autoritate deplina, politica sociala.inchizitia era un instrument de groaza a bisericii cu goana lor dupa vrajitori. cand a fost tradusa biblia de luther si a inceput sa fie predicata in limba oamenilor de rand, si acestia sa vada cum sunt mintiti si manipulati de catre preoti si inalti prelati au obtinut lumina cunoasterii de Dumnezeu.asa a ajuns sa se reformeze biserica catolica.au fost multe crime si arderi pe rug in numele Domnului.de multe ori oameni nevinovati de crimele de care erau acuzati. a fost o perioada intunecata.