| anonim_4396 a întrebat:

De ce permite dumnezeu ca biserica (catolica, ortodoxa) sa fie una din cele mai bogate institutii, desi nu asta e cuvantul lui?

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

Pentru ca mai marii si mai micii bisericii si-au dat seama ca d-zeu nu exista dar tin sa profeseze aceasta meserie ca sa stranga bani..atat de la enoriasi cat si de la bugetul de stat. Ca sa nu mai vorbim de alte foloase materiale si de facilitatile de care se bucura datorita pozitiilor privilegiate pe care le ocupa.

15 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Eu nu as intreba de ce permite Dumnezeu. Nu poti invoca pe cineva in lipsa. Eu as intreba oamenii de ce le permite preotilor sa ii jupuiasca de bani. Este vina oamenilor. Dumnezeu nu are nici o treaba. E vorba de manipulare si putere.

| Ben. a răspuns:

"E vina jidanilor!"

| Ben. a răspuns:

Irina :esti asa de "subtila", ca nu am inteles raspunsul tau.deci ce vroiai sa spui, cu alte cuvinte?

| Irina a răspuns:

Asa putem intreba. "dc permite Dumnezeu prostia?", "dc permite Dumnezeu ateii?

| ciupy a răspuns:

Imi place intrebarea ta. chiar o voi urmari sa vad raspunsuri daca vor fi... mai demult si eu mi-am pus intrebarea asta dar nu m-am gandit s-o pun pe TPU

| dispe a răspuns:

Permite? Eu cred ca exista ceva mai presus de om indiferent cum il numim. Consider ca fiecare raspunde de faptele lui. Despre biserica imi pare rau dar nu pot spune nimic bun si asta din proprie experienta insa nu cred ca toti preotii sunt la fel. Eu nu am avut sansa de a intalni nici unul bun. Biserica este un SRL unde totul are tarif doar ca nu vad afisata niciunde lista de preturi la prestari servicii(nunta... lei, botez... lei, inmormantare... lei etc). Tocmai de aceea nu rup usa bisericii! Ma pot ruga oriunde caci Dumnezeu este pretutindeni si oricand.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Argumente logice, va rog !

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Argumente logice, va rog!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca permite dumnezeu asa ceva, tot ceea ce se intampla in biserica tine de mentalitatea preotilor, stim cu totii ca nici un sobolan de la teologie nu face acea scoala pentru ai ajuta pe ceilalti sau pentru a raspandi cuvantul lui dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Odata ce nu scrii Dumnezeu cu D mare, cuvantul Lui, nu am ce discuta cu tine.Se vede ca esti un ateu naiv care incearca iar sa rada de credinta.Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ALYNHoliavo14, ma faci sa repet.esti penibil rau.Prin raspunsurile pe care le dai nu demonstrezi ca esti mai "cool" decat interlocutorul tau, ci doar mai fool.

supersx care dumnezeu? Sunt doar niste oameni care conduc o multime avida sa creada in ceva, ca de minciuna si prostie e plina lumea.Nu fac nimic altceva decat sa spere ca vor gasi un loc al lor vesnic, dar care se pare ca nu exista.Mori si atat, timpul trece si vin altii.

ALYNHoliavo14, mai ia putin praf de mers si fugi repede repede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai citit biblia? ei, nu au sa faca niciodata ceea ce facea Iisus nici acum, si nici pe timpul LUI nu au facut(sau ce spunea Iisus sa faca). ai vazut tu vreun discipol, al lui Iisus fie preot sau sa aiba averi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Georgian nu stiu daca ti-am cerut parerea.Ai revenit pe site? Era mult mai bine fara tine, fara un ateu naiv, cap sec care jignea inainte toti oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alinholysicummaivreitu subscriu la comentariul lui georgian - obiectiv si plin de substanta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Irina sa inteleg ca ateii nu au dreptul sa traiasca? Romanii spuneau acelasi lucru despre crestini (inainte de crestinare) si-i sacrifucau in arena, pentru distractiile lor tembele. Si cine avea dreptate? Ei sau tu? Ai lua satiru sa hacui toti ateii, sau paginii? Chiar mi te imaginez, cu o fata ca de inger si plina de singe, ciopirtind in stinga si-n dreapta, pe toti cei ce nu-ti impartasesc credinta, ideile, convingerile sau pur si simplu, cei a caror fata nu-ti place rolling on the floor