| SenZoru a întrebat:

De ce pilotii de pe Kamikaze purtau casca de protectie? happy

8 răspunsuri:
| mircea a răspuns:

Ca sa nu se distinga cu nimic de ceilalti piloti care nu erau kamikaze, altfel erau special vanati.

| alexdop21 a răspuns:

Casca nu era neaparat de protectie, dar in castile aviatorilor sunt incluse si receptorul si microfonul pentru a putea comunica cu turnul lor sau cu centrul de comanda, cat despre procedura de sinucidere sau cum vrei sa ii spui, mai exista si kamikaze ce erau trimisi doar pentru a intimida dusmanul, dupa doua trei avioane doborate cu avionul direct, in spatele lor mai veneau inca o infanterie de aprx 8 pentru a intimida, in cazul in care nu se retrageau atunci atacau si ei, dar in cele mai multe cazuri nu era nevoie de asa ceva! Kamikaze au fost cele mai temute arme in timpul razboiului mondial, dupa bomba nucleara big grin

| kathessa a răspuns:

Daca tot o aveau in dotare...

| sorin a răspuns:

Sa nu isi sparga capu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveau nevoie de cap pina in ultimul moment.Nu ca noi astilanti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce sa nu poarte casca? ce nu avea guvernul bani?
daca tot pierdeau ei un avion ce mare lucru sa pierzi o amarata de casca care o gasesti la un alt soldat mort sau o cumperi de la SH
poate echivalentul la casca la ei este sapca la noi
nu spune ca nu ai vrea sa porti sapca inainte sa te sinucizi?
inca ceva...
nu ai fi mandru daca ai fi kamikaze iar baiatul tau ar ramane doar cu casaca ta care a ramas din timpul razboiului? doar pentru ca a rezistat si pentru faptul ca tu ai purtat-o(chiar daca e putin indoita)
macar fiul tau are o amintire(bineinteles nu uita sa o personalizezi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politisti dice au palarie?

| cristinadaniela33 a răspuns:

Pentru ca nu credeau in reclame gen "vant, coafura rezista" hehhappy sau pentru ca la inaltime, presiunea e mai scazuta si fara casca ar fi riscat sa intre in hipotermie si sa nu-si mai poata duce la indeplinire misiunea. Alege care varianta iti place mai multhappy