| Mystyk a întrebat:

De ce profesorii (de obicei cei in varsta) tipa la elevi? De ce cand un elev nu intelege ceva nu incearca sa ii explice? Dupa mine asta este un deficit de autoritate, el fiind neputincios sa ii explice acelui elev pe intelesul lui, sau si mai rau nici el nu stie raspunsul la problema. Daca s-ar vorbi calm si sa existe acel respect profesor-elev nu ar fi mai bine?
As vrea si parerile altora, sa fac o comparatie. De ce credeti ca profesorii tipa la elevi?

7 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Da, normal ar trebui sa vorbeasca cu elevii, sa le explice si daca nu stie raspunsul-ca profesorii nu sunt roboti, nu stiu chiar tot-sa iasa din situatie onorabil.
Dar si profesorii se pot enerva uneori-nu este o meserie usoara-si pot avea reactii de nervozitate cand cineva vrea sa i se explice ceva pentru ca nu a fost atent sau a vorbit in ora.Nici in cazul asta nu ar trebui sa tipe profesorul, dar macar am putea sa-i intelegem reactia.

| Ibrahimovic a răspuns:

1. Deoarece nu exista acel respect profesor-elev de care ziceai.
2. Din lipsa de profesionalism. Sunt intr-adevar profesori, care nu sunt capabili sa explice ceva unui elev, desi el este un profesor bun.

Cred insa ca e o chestie foarte fada sa tipi la elevi... laughing
La mine in scoala sunt profesori care desi nu tipa la elevi, toata scoala le stie de frica. laughing)

| Ayako a răspuns:

Gândeşte-te cum ar fi să stai cu nişte monstruleţi care fac ţipă şi fac numai prostii.Îţi pierzi răbdarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca un profesor tipa la un elev consider ca da dovada de inmaturitate. Cum sa tipi la un copil? Unui copil ar trebui sa-i explici frumos, sa poata intelege, dar ce sa le ceri cioflingarilor de profesori care inca un an si ies la pensie. Si mereu ma intreb ca oare cum au ajuns ei profesori cand ei sunt pamant de flori? Unii chiar ca n-au habar de nimic si sunt acolo mai mult sa-si ia banii. Consider ca motivul pentru care unii aleg sa tipe e numai din motivul ca s-au saturat si vor neaparat sa scape. Sa scape da calvar, vor liniste, vor la pensie. Dar halal mod de a se dezlantuii.

| Vi003 a răspuns:

Cei tineri tipa pentru ca nu se impun si sunt, multi dintre ei, depasiti de situatiile care apar. In facultati nu se mai face suficienta practica pedagogica pentru a-i obisnui pe viitorii profesori cu atmosfera dintr-o clasa. Cei trecuti de-o varsta...chiar nu inteleg de ce fac vocalize, probabil pentru "intarirea" autoritatii.

| SuperCoolDude a răspuns:

Sincer, de prosti. De retarzi ce sunt.Vor sa iti arate cu orice pret ca sunt deasupra ta, ca au putere si te forteaza sa faci ceva, chiar daca tu nu intelegi. Ei au fost din generatia "stai cu genunchii pe coji de nuca" si "intinde palma sa te ard cu linia", plus alte metode umilitoare la care au fost supusi de catre profesorii lor. Li s-au imbibat in vene metehne. Astea se duc greu. Plus ca profesorii sunt o categorie deficitara. Gandeste-te ca trebuie sa suporti 20 de copii tampiti si idioti, mai prosti ca tine,ce vor cu dinadinsul (cateodata) sa te enerveze. Si asta o spun in calitate neutra. Doar acum cativa ani am fost elev si eu. Trebuie sa ii intelegi si pe profesorii astia,chiar daca sunt inchisi la minte. Cum a fost pe vremea lu' Ceasca, numai e acum,dar unii nu se pot adapta. Si pe langa faptul ca sunt prost platiti si chiar nu au niciun chef sa mearga la ore si sa faca treaba buna de profesor (ceea ce implica foaaarte multe lucruri,din cate am inteles; teste, teme si alte chestii blablabla), pe langa asta, sa ii mai suporti si pe aia. E un stres imens si unii doar asa vor sa se elibereze de el. Si cel mai important, un profesor are lipsuri si trebuie sa le acopere cumva, iar asta se face prin cladirea unei imagini. Nu cred ca vrei sa fii profu' baiat bun si sa fii luat de prost. Cateodata, trebuie sa dai militaria jos din pod.

| bogdan19977 a răspuns:

Deoarece profesorii mai batrani au multa experienta in invatamant si ei cred ca cum a predat o lectie toata clasa trebuie sa o inteleaga